Armáda ČR se pod tlakem současných politiků připravuje na zahraniční intervence

Postoje Světa bez válek a násilí k otázkám v pořadu ČT1 Máte slovo.
12. listopad 2015

Je podle Vás naše armáda obranyschopná? Pokud ne proč? Nebo pokud s výhradami, uveďte prosím s jakými?

Určitě je možné posuzovat schopnost naší armády efektivně bránit naše území a obyvatelstvo pouze v souvislosti s tím, před čím se máme bránit. V situaci přírodních katastrof jako jsou povodně, je naše armáda schopná efektivně zasahovat. V případě útoku některou ze supervelmocí současného světa určitě moc šancí mít nebude, stejně jako ji ale nebude mít armáda většiny dalších zemí. Není možné hovořit o „obranyschopnosti“ obecně – ve světě, kde supervelmoci vlastní jaderné zbraně, jejichž současné množství může zničit 25x celou planetu, se země jako Česká republika nemůže o obranyschopnost ani pokoušet.

Je v pořádku další navyšování prostředků na vyzbrojování naší armády? Pokud ano, můžete stručně odůvodnit?

Rozhodně to není v pořádku. Navyšování prostředků do rozpočtu armády určitě nevidíme jako cestu ke zlepšení stavu naší armády.  Dlouhodobě je s efektivním využitím financí v armádě spojena řada závažných pochybností a korupčních kauz. Bylo by tedy potřeba se nejdříve zaměřit na optimalizaci využití financí, transparentnost v realizaci nákupů a zakázek, a dlouhodobé smysluplné koncepci.

Česká armáda by měla sloužit k obraně našeho území a obyvatel, a neměla by podporovat žádnou vojenskou intervenci, která není v souladu s Chartou Spojených národů a nemá souhlas Rady bezpečnosti OSN.

Má se vůbec zbrojit? Je to řešení?

Jestliže chceme jako Středovýchodní Evropa směřovat k vyhrocujícím se střetům, napětí, násilí, válkám a chaosu, tak je rostoucí zbrojení tou zaručenou cestou.
Pohádka o tom, že zbrojením a zastrašováním silnějšími zbraněmi bude dosaženo trvalého míru, se hodí pouze do propagační reklamy zbrojařských koncernů.
My jsme přesvědčeni, že Česká republika musí odmítnout válku. Jako svobodný a suverénní stát musí aktivně pracovat na uvolnění mezinárodního napětí a musí iniciovat spolupráci s evropskými představiteli na mírových diplomatických snahách.

Případně vidíte jako relevantní důvod navyšování kvůli uprchlíkům?

V žádném případě.
Plány, které Ministerstvo obrany aktuálně realizuje, vznikly dávno před takzvanou uprchlickou krizí. Navyšování rozpočtu na vyzbrojování armády, povolení pobytu cizí armády na našem území (tzv. Dragounská jízda), zákon o povinných odvodech mužů i žen, změna přísahy vojáka, příprava dětí základních škol na odvody do armády (program POKOS)… tento celý plán začal pod nátlakem Spojených států amerických a netýká se jen České republiky – velice podobný scénář se aktuálně odehrává ve všech zemích Středovýchodní Evropy. Toto vše je spojeno spíše s plány USA na Ukrajině a zaměření na země Středovýchodní Evropy přišlo výrazněji po odmítavé reakci zemí Západní Evropy k dalšímu vyhrocování situace v Ukrajinské krizi – když především Německo a Francie nesouhlasily se snahou USA intervenovat vojensky a snažili se prosadit mírová diplomatická řešení v podobě Minských dohod.

Argumentace, že kvůli uprchlíkům potřebujeme silnější armádu, jsou pouze manipulativní argumenty těch politiků, kteří se pro zisk více volebních hlasů neštítí použít strachu a velmi nebezpečné podněcování nenávistných atmosfér v naší společnosti. Naopak, uprchlickou krizi je možné skutečně řešit jen zastavením obchodu se zbraněmi a zastavením válek.

Anebo je důležitý důvod jinde-jaký?- pokud jste na to ještě neodpověděl

Nejpoužívanějším argumentem na navyšování výdajů na zbrojení je nezbytnost plnit závazky směrem k NATO. Spojené státy americké tlačí na všechny spojence v NATO, aby respektovali 2% z HDP na vojenské výdaje, což ale aktuálně dodržují pouze 4 země (USA, Velká Británie, Estónsko a Řecko) a země západní Evropy rozhodně nemají žádný záměr navyšovat náklady na vojenské výdaje. Takže není jasné, proč by právě Česká republika měla tomuto nátlaku USA podléhat, když je zřejmé, že jde o nátlak spojený se zájmy americké ekonomiky postavené na zbrojařských koncernech a s agresivní zahraniční politikou USA, která způsobuje velké problémy v celém světě a rozhodně není v zájmu obyvatel České republiky a Evropy.

Prostředky, které do armády jdou, jsou podle Vás efektivně využívány?

Rozhodně nejsou. Chybí nějaká dlouhodobá smysluplná koncepce, takže se nakoupí spoustau předražené techniky, která ale zůstane nepoužitelná, protože se nenakoupí potřebná munice apod. Korupční skandály jsou spojené s většinou velkých zakázek – viz. nákup předražených Pandurů, úplatky kolem Gripenů, netransparentnost v zadávání zakázek – špatné nastavení zákona o veřejných zakázkách pro sektor obrany, nesmyslné investice (viz. počítačové systémy).

Měly by se podle Vás obnovit povinné odvody - potažmo povinná vojenská služba?

V žádném případě. Cesta povinných odvodů mužů i žen, povinná vojenská cvičení a povinná vojenská služba je návrat k praktikám diktatury a omezování občanských svobod. Že bychom si brali za příklad Severní Koreu, která je jednou z mála zemí, kde je pro ženy povinná vojenská služba???

Pokud ne, co Vám na tom vadí?

Ve většině zemí Západu je armáda profesionální a není tam ani povinná vojenská služba ani povinné odvody. A to ze dvou hlavních důvodů:
- zjistilo se, že profesionální armáda je mnohem efektivnější
- respekt svobody jednotlivce patří mezi zásadní hodnoty západní společnosti – tedy není možné tyto svobody omezovat – stejně jako není akceptovatelné vnucování nějaké náboženské víry, není možné ani nikoho nutit k násilí – k používání zbraní.

Tedy to, co nám nejvíce vadí na všech těchto návrzích, je jasná tendence k militarizaci společnosti, se kterou nemůžeme souhlasit a vnímáme ji jako mimořádně nebezpečnou.

Stále velká část obyvatel naší republiky považuje armádu jako mírně řečeno nadbytečnou záležitost. Co Vy vidíte jako jeden z velkých problémů týkající se problematiky armáda versus běžná populace?

Populace si vždy přeje žít v míru, takže to, že lidé nechtějí zvyšovat náklady na zbrojení a nepodporují válečné štvaní, je velmi dobrým signálem! Bohužel tu historicky vždy byla menšina, která naopak podněcovala válku, protože válka a zbrojení jsou velkým byznysem – byznysem se smrtí. Velkou otázkou je, jak zajistit, aby armáda skutečně sloužila k obraně lidí – běžné populace a nestala se naopak nástrojem mocných proti lidem, nástrojem kontroly a represe, jak to bývá v diktaturách. 

Je podle Vás ještě nějaký problém, na který byste rád upozornil?

Určitě jako velký problém a velice nebezpečnou tendenci vidíme program POKOS Ministerstva obrany ČR. Je prezentován jako „Příprava občanů k obraně státu, příprava na vojenské odvody“ V praxi to znamená, že vojáci chodí do českých základních škol a dětem už od páté třídy (tedy 11-ti letým) vedle elementů branné výchovy – ukázek ochrany, první pomoci přinášejí do škol funkční zbraně a dávají je dětem do rukou – ukazují 11-ti letým dětem v průběhu výuky, jak držet samopal a pistole! Často školy ani neinformují rodiče předem, že se takový program bude pro jejich děti konat!
Je neakceptovatelné nosit do škol a dávat do rukou dětí zbraně určené k zabíjení lidí – je to přímá podpora násilí a manipulativní propaganda. Takovéto programy a směr výchovy se dají předpokládat pouze u diktatur a vůbec nepatří do svobodných, demokratických společností. Něco takového je úplně nepředstavitelné v jakékoliv zemi Západní Evropy – článek o tomto programu v mezinárodní tiskové agentuře Pressensa způsobil skandál v Itálii i jiných západních zemích. (Po tomto článku byly z webových stránek Prahy 2, dotčených škol i z webu Ministerstva obrany odstraněny fotky dětí se samopaly v rukou – tedy zřejmě si tyto instituce uvědomily, že to není to nejsprávnější, ale bohužel program na dalších školách pokračuje). V říjnu 2015 ve Francii z vlastní iniciativy jedna paní učitelka dovedla svou třídu 10 letých na návštěvu kasáren a dovolila jim si s vojáky vyzkoušet držení samopalů a pistolí – okamžitě to bylo velmi silně odmítnuto a morálně odsouzeno jak starostou, vládou i vysokými funkcionáři armády, jako absolutně nepřijatelné.

(print scrren některých webových stránek s fotkami dětí se samopaly máme k dispozici)

Můžete prosím jednou větou stručně zhodnotit současný stav naší armády? Pokud jste již zhodnocení nepoužil.

Armáda ČR se pod tlakem současných politiků připravuje na zahraniční intervence, které nemají co do činění s bráněním zájmů České republiky – horečné investice do zbrojení a podpora příprav války v Evropě jsou přímo v rozporu se zájmy lidí České republiky a napomáhají pouze zájmům cizích mocností a zbrojařským koncernům.

Některé údaje
Vojenské výdaje NATO představují téměř 1000 miliard dolarů ročně, to je 11x více než Rusko.
Jen v Evropě NATO stojí její obyvatele více než 320 miliard dolarů.
Spojené státy předpokládají, že Česká republika zvýší vojenské výdaje na dvojnásobek, z přibližně 42 miliard korun na 84 miliard korun
Pouze 4 členské země NATO investují do vojenských výdajů 2% z HDP (hrubého domácího produktu): USA, Řecko, Polsko a VB. Ostatní západní země nemají záměr zvyšovat své vojenské výdaje.
Válka v Iráku začala pohádkou o zbraních hromadného ničení, způsobila smrt 2 milionům lidí, 4 miliony uprchlíků, zapříčinila náboženské války uvnitř Islámu a podpořila rozvoj Islámského státu (IS). To je hlavním důvodem vzrůstu počtu uprchlíků. V jednom rozhovoru toto vše Tony Blair oficiálně uznal.

 

Nike air jordan SneakersFullress , スニーカー発売日 抽選情報 ニュースを掲載!ナイキ ジョーダン ダンク シュプリーム SUPREME 等のファッション情報を配信!
Zobrazit fotogalerii v detailu článku: 1

Komentáře