2. světový pochod za mír a nenásilí vyšel 2. října 2019 z Madridu, v Mezinárodní den nenásilí. Půjde směrem do Afriky, Severní Ameriky, Střední a Jižní, skočí do Oceánie, přejde Asii a nakonec do Evropy. Zpět do Madridu dorazí 8. března 2020, na Mezinárodní den žen. Více »

Seznam osobností, skupin a organizací, které podporují vznik úmluvy za zákaz jaderných zbraní Více »

Požadujeme, aby se Česká republika připojila k zemím, které podporují Smlouvu o zákazu jaderných zbraní, která vešla v platnost 22.1.2021. Připojte se k naší kampani! Šiřte informace. Více »

Nejnovější články

Deeskalace konfliktu a spravedlivý mír nebo válka až do jaderné apokalypsy?

Komentář k situaci na Ukrajině Já bych si třeba přál, aby v Sudetech žilo původní obyvatelstvo. Aby nikdo nebyl vyháněn z rodné půdy, ze svého domu, aby musel opustit hřbitovy svých předků, aby byl lynčován z důvodu jazyka či jinak diskriminován. Takový svět zásadně odmítám. Možné to už není, nějaký návrat do stavu před 1938, ale poučení z poválečného řešení, které z toho plyne, je zavazující. Nikdy a nikde více.
Čtvrtek 4. 4. 2024   Zprávy

Zabíjení civilistů v Gaze není prevencí teroristických útoků. Naopak je v budoucnu může způsobovat.

„Ty ses s těmi Palestinci úplně zbláznil“, napsal mi před pár dny jeden známý. Asi to známe všichni, kdo jsme tady. Pro někoho jsme obhájci nebo přímo fanoušci teroristů, jiní naši blízcí zase nemohou pochopit, proč se vůbec „těmi Palestinci“ tak zabýváme a podobným hodnocením se tak vystavujeme.

Na světě je mnoho nespravedlnosti a utrpení, až příliš mnoho. Lidé umírají ve válečných konfliktech, jako oběti represivních režimů, jsou nuceni opouštět své domovy z politických důvodů, kvůli válkám, akutní chudobě nebo změně klimatu.

Čtvrtek 25. 1. 2024   Zprávy

Mír a spravedlnost po roce

I.
Od naší výzvy uplynul již celý rok. Podpořilo ji svým podpisem téměř 20 tisíc lidí. K ničemu z toho, co jsme požadovali, však nedošlo. Z války na Ukrajině se stal zamrzlý konflikt, v němž se obě bojující strany přetahují o jednotlivé vesnice, umírají další lidé, země je dál ničena, bují korupce a ohlašovaná a dnes již ukončená ukrajinská ofenziva žádný průlom nepřinesla, přičemž žádná další není na dohled.

Sobota 20. 1. 2024   Zprávy

Masakr v Praze: spánek rozumu, který plodí monstra

Dnes ráno se Praha opět probudila v šoku z hrůzné násilné události, která otřásla zemí 21. prosince odpoledne.
Čtyřiadvacetiletý muž vnikl do budovy Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, která se nachází v centru města, a zahájil palbu na studenty a profesory, přičemž zabil patnáct lidí a mnoho dalších vážně zranil.

Poté, co zabil svého otce, se mladík vydal na univerzitu, kde se pokoušel o co nejvíce obětí, a dokonce bezhlavě střílel i z okna s výhledem na rušnou ulici v centru města.

Sobota 30. 12. 2023   Zprávy

Prohlášení k heslu „Od řeky k moři bude Palestina svobodná“

„Toto je apartheid: režim židovské nadvlády od řeky Jordán po Středozemní moře.“B’Tzelem, izraelská lidskoprávní organizace, leden 2021 „Když mluvíme o naší společné naději pro Palestinu, zahrnujeme do naší perspektivyvšechny Židy žijící v Palestině, kteří chtějí žít s námi v míru a bez diskriminace.“Jásir Arafat, 1974 Realita jednoho státu v Izraeli/Palestině, od řeky Jordán po Středozemní moře, byla vytvořena fakticky už před desít
Čtvrtek 9. 11. 2023   Zprávy

Zastavit bludný kruh násilí – hlas palestinských křesťanů

„Budoucnost máme společnou. Buď to bude kruh násilí, který ničí obě strany, nebo mír, ze kterého obě budou mít prospěch.“
Pátek 20. 10. 2023   Zprávy

Občanské iniciativy České republiky a izraelští lidskoprávní aktivisté vyzývají českou vládu: „Zrušte společné jednání s vládou Izraele“

Vyzýváme ministry a ministryně české vlády, aby zrušili plánované nadstandardní jednání s členy izraelské vlády v čele s Benjaminem Netanjahuem

Pátek 6. 10. 2023   Zprávy

Válka nebo mír?

Válka nebo mír?

Odsuzujeme vojenskou agresi Ruska na Ukrajině. Zároveň jsme si vědomi četných ekonomických a politických zájmů, které připravily půdu pro tento konflikt a které jsou jeho hnací silou.

Naší prioritou je ukončit válku, zachránit lidské životy a zabránit hospodářské katastrofě, jejíž cenu nevyhnutelně zaplatí ti nejchudší a nejzranitelnější.

Pátek 2. 6. 2023   Názory a komentáře

Petice proti vojenské smlouvě mezi ČR a USA chce zabránit její ratifikaci

Praha (1.6. 2023) – Vláda na konci dubna schválila vojenskou dohodu mezi ČR a USA, která upravuje možnou budoucí přítomnost amerických vojáků a výstavbu základen na českém území. Smlouvu již podepsali ministři obrany obou zemí a nyní se očekává proces ratifikace dohody parlamenty.

Pátek 2. 6. 2023   Zprávy

Vážná věc, proti níž byl radar jen taková legrácka

Matěj Stropnický rozebírá „obrannou dohodu“ mezi ČR a USA, která rozhodně není o obraně České republiky, zato dává americké armádě na našem území v podstatě carte blanche.

Čtvrtek 25. 5. 2023   Zprávy

Vezměme mír do svých rukou

V Evropě, na Ukrajině, v Rusku a na celém světě si lidé přejí mír, zatímco vlády požadují stále více zbraní a lidských zdrojů pro válku.
Lidé požadují právo na zdraví, vzdělání, práci a obyvatelnou planetu, ale vlády je zatahují do totální války.

Jediná možnost, jak se vyhnout nejhoršímu, spočívá v probuzení člověka a schopnosti národů se organizovat.

Vezměme budoucnost do vlastních rukou: jednou za měsíc se v Evropě a na celém světě sjednoťme v den věnovaný míru a aktivnímu nenásilí.

Pátek 21. 4. 2023   Zprávy

2. dubna, vezměme mír do svých rukou.

V Evropě, na Ukrajině, v Rusku a na celém světě si lidé přejí mír, zatímco vlády požadují stále více zbraní a lidských zdrojů pro válku.
Pátek 3. 3. 2023   Zprávy

​Iniciativa Mír a spravedlnost

Uveřejňujeme tuto výzvu, kterou plně podporujeme.

Středa 18. 1. 2023   Zprávy

Meditace za mír a nenásilí - 2. října 2022

Věnujme teď společně pár minut, abychom si přiblížili pocity těch, kteří trpí násilím.

Zkusme si představit ty milióny lidí, kteří ztratili někoho milovaného, svůj domov a naději do budoucnosti ve válečných konfliktech po celém světě. Představme si lidi, kteří z důvodů ekonomického násilí musejí přihlížet, jak jejich děti umírají. Propojme se s lidmi a rostoucím napětím, násilím a strachem z nejisté budoucnosti i v naší zemi.

Pondělí 3. 10. 2022   Zprávy

Marketing války se odehrává v Praze

Neuvěřitelná válečná výstava zorganizovaná Ukrajinou v českém hlavním městě.

Když jsem si přečetl zprávu o výstavě, do poslední chvíle jsem doufal, že je to jen další falešná zpráva. Jedna z těch zpráv, které vymyslel nějaký dobrák jen proto, aby vyvolal rozhořčenou reakci, nebo sociální experiment výstředního sociologa.

Ale ne. Po příjezdu na Letenskou pláň naproti stadionu Sparty Praha jsem to musel přehodnotit. Všechno je to pravda, i když je to celé neuvěřitelné.

Úterý 19. 7. 2022   Zprávy

Tisková zpráva: Významný izraelský „nový historik“ Ilan Pappé vystoupí v debatách s Karlem Schwarzenbergem a Lubomírem Zaorálkem 16.–18. května

Ve dnech 16. až 18. května Českou republiku opět navštíví přední izraelský historik Ilan Pappé, který přijíždí u příležitosti vydání prvního českého překladu své knihy Deset mýtů o Izraeli v nakladatelství Rybka Publishers. Prof. Pappé bude přednášet studentům na gymnáziu Nový PORG a na FF UK, kde se uskuteční přednáška pro studenty i veřejnost. Prof. Pappé dále vystoupí v debatách s bývalými českými ministry zahraniční, s Karlem Schwarzenbergem a s Lubomírem Zaorálkem.

Úterý 10. 5. 2022   Zprávy

Válka patří do pravěku. Vytvářejme mír.

Situace konfliktu na Ukrajině, který postihnul obyvatelstvo již poznamenané utrpením, se v těchto dnech vyhrotila a riziko války, která nebude mít ani poražené ani vítěze, je stále hmatatelnější a reálnější.

Každou hodinou slábne naděje, že se podaří vyhnout se rozsáhlému konfliktu, a panuje pocit, že zapojení celé Evropy do této války je jen otázkou času.

Úterý 8. 3. 2022   Názory a komentáře

Evropa pro mír. Zastavme válku na Ukrajině.

Je nutné okamžitě zastavit eskalaci konfliktu na Ukrajině mezi Spojenými státy a jejich spojenci na jedné straně a Ruskou federací na straně druhé. Důsledky konfliktu na Ukrajině by byly katastrofální.
Proto vydáváme deklaraci "Evropa míru", kterou jsme sepsali spolu s dalšími humanisty v roce 2007. K deklaraci se připojili Noam Chomsky, Michail Gorbačov, Giulietto Chiesa, Dario Fo, Margherita Hack, Jan Keller a mnoho dalších.
Kampaň se rozšířila do celého světa, mimo jiné pomohla zastavit umístění americké vojenské základny s radarem v České republice.

Středa 26. 1. 2022   Názory a komentáře
Kuba embargo vakcína

Kuba: embargo, vakcína, právo na zdraví a bílá růže

Před několika dny jsem se sešel s Alonsem Mederos, kubánským velvyslancem v Praze, kvůli rozhovoru na téma pandemie a vakcín, na kterých Kuba nyní intenzivně pracuje. Zkoušejí pět vakcín, z kterých dvě jsou již ve fázi III. Předpokládá se, že Soberana 02 bude připravena v červenci, kdy se jí začne očkovat celá kubánská populace.

Pondělí 12. 4. 2021   Zprávy
svet bez valek

Lidská práva v roce 2020: Pandemie nejvíce dopadala na ultačované a znevýhodněné. Amnesty International

Pandemie COVIDu-19 zasahuje nejtvrději na skupiny, které desetiletí čelí nerovnosti, utlačování a znevýhodňování. Odhaluje tak celosvětové systémové nerovnosti, které nejvážněji dopadají na etnické menšiny, zdravotní pracovníky či pracovnice a ženy. Report také poukazuje i na to, že někteří světoví lídři použili COVID-19 jako zbraň, aby zintenzivnili své útoky na lidská práva.

Středa 7. 4. 2021   Zprávy

Kubánská vakcína bude připravena v červenci. Rozhovor s kubánským velvyslancem v České republice

Danilo Alonso Mederos, kubánský velvyslanec v Praze, nám poskytl tento rozhovor o pandemii Covidu-19, vakcínách a právu na zdraví.

Úterý 6. 4. 2021   Zprávy

Každý si zaslouží ochranu před covid. Žádný profit z pandemie.

COVID-19 se šíří jako požár. Řešení musí být ještě rychlejší. Nikdo není v bezpečí, dokud každý nemá přístup k bezpečné a účinné léčbě a vakcínám.

Všichni máme právo na léčbu.
Podepište tuto Evropskou občanskou iniciativu a pomozte tomu, aby Evropská komise udělala vše, co je v jejích silách, k zajištění dostupnosti antipandemické vakcíny a léčby pro všechny.

Úterý 9. 2. 2021   Zprávy
Jaderné zbraně jsou ilegální!

TISKOVÁ ZPRÁVA - Éra jaderných zbraní je oficiálně u konce!

Jaderné zbraně jsou ilegální! 22. ledna vstoupí v platnost Smlouva o zákazu jaderných zbraní (TPNW).
Středa 20. 1. 2021   Tiskové zprávy