Odsuzujeme teroristické útoky, odsuzujeme pokrytectví. Zastavme spirálu násilí.

Tváří v tvář teroristickým útokům, které zasáhly současně sedm míst v Paříži, zůstáváme ochromeni hrůzou a smutkem. Tváří v tvář brutálnímu násilí se nikdy nedostává dost slov, aby ho odsoudila. Skutečnost, že tyto útoky udeří náhle a mohou zasáhnout kohokoliv, téměř vždy však nevinné lidi, kteří nenesou žádnou odpovědnost za zrůdnosti, které se ve světě odehrávají, nás zanechává vyděšené a bezmocné.
 
Již mnoho let říkáme, a v roce 2009 jsme to silně zdůraznili během Světového pochodu za mír a nenásilí, že je naléhavě nutné změnit směr událostí. Terorismus je také důsledkem katastrof, které západní politika vytváří na Blízkém východě. Jak řekl Tony Blair, jeden z autorů této katastrofy, válka v Iráku byla obrovskou chybou, která mimo jiné položila základy pro vznik a rozvoj ISIS. Dokonce ještě dnes, Francie, USA a další západní i blízkovýchodní země podporují teroristické skupiny v Sýrii. Trénují tzv. umírněné rebely, dodávají jim zbraně a prostředky, které pak skončí v rukou ISIS.
 
Musíme tedy také odsoudit pokrytectví, s nímž jsou prezentovány a odsouzeny tyto teroristické útoky. Jistě toho někdo využije, aby řekl, že musíme zvýšit kontrolu, vyzbrojovat armády, tvrdě zasáhnout…, ale nikdo nebude říkat, že jediným řešením je stáhnout zahraniční vojska ze všech okupovaných území, zahájit dialog a spolupráci se všemi vládami k zastavení terorismu, okamžitě zastavit prodej zbraní, především na Blízký východ a zvláště do Saúdské Arábie. Všechny ostatní reakce budou stejné jako přilévání oleje do ohně. Jak řekl Silo "násilný přístup k násilí mír nepřinese“.
 
Obrana proti terorismu je primárně záležitostí zpravodajských služeb, nikoliv armád. A jak se také vyjádřil Evropský parlament v roce 2001, tajné služby by namísto špionáže svých spojenců udělaly lépe, kdyby dělaly dobře svou práci a zamezily tomu, že se tyto věci budou dít. 
Důrazně odsuzujeme tyto útoky, stejně jako důrazně odsuzujeme masakr, který americká armáda způsobila letos v říjnu v Afghánistánu bombardováním nemocnice s cílem pozabíjet příslušníky Talibánu.
 
Nechceme podlehnout strachu, protože právě v tomto rozpoložení budeme snadno manipulovatelní.
Vyjadřujeme solidaritu s rodinami obětí, stejně jako jsme to udělali, když při teroristickém útoku v Egyptě proti ruskému letadlu přišlo o život 224 lidí.
 
Svět bez válek a násilí
 
____________doporučujeme__________________
trace affiliate linkNike
Zobrazit fotogalerii v detailu článku: 1

Komentáře