Válka o plynovody. Pravda o ruské stíhačce sestřelené Tureckem: zasáhnout plynovod „Turkish Stream“ a izolovat Evropu od Ruska

Krátký a velmi jasný videodokument známého italského novináře Manlia Dinucciho.

Raketa Aim-120 Amraam odpálená z tureckého letounu F-16 (oboje „made in“ USA) nebyla směřována pouze na ruskou stíhačku, která zasahuje v Sýrii proti ISIS, ale na mnohem důležitější cíl: takzvaný „Turkish Stream“, projektovaný plynovod, který by měl přivádět ruský plyn do Turecka a odtud pak do Řecka a dalších států EU.

„Turkish Stream“ je odpovědí Moskvy na odmítnutí takzvaného „South Streamu“ ze strany Washingtonu, plynovodu, který by obcházel Ukrajinu a přiváděl by ruský plyn až do Tarvisia (Udine) a odtud dál do EU s velkými přínosy pro Itálii a to i v oblasti zaměstnanosti. Projekt byl zahájen ruským Gazpromem a italským Eni, později se rozšířil i o německý Wintershall a francouzské EDF a byl již v pokročilém stádiu realizace (Saipem z Eni měl již smlouvu na 2 miliardy EUR za stavbu plynovodu přes Černé moře), když se po vyprovokování ukrajinské krize Washington vrhl do realizace takzvané, jak to nazval New York Times, „agresivní strategie směřující ke snížení dodávek ruského plynu do Evropy“. Pod tlakem USA zablokovalo Bulharsko v prosinci 2014 práce na „South Stream“ a pohřbilo tím celý projekt. Zároveň, i přes fakt, že Moskva a Ankara jsou v opačných táborech ohledně Sýrie a ISIS, Gazprom podepsal předběžnou smlouvu s tureckou společností Botas k výstavbě dvojího plynovodu Rusko – Turecko přes Černé moře.

19. června Moskva s Aténami podepisovaly předběžnou smlouvu o rozšíření „Turkish Streamu“ (za cenu 2 miliard dolarů placených Ruskem) až do Řecka, ze kterého by se stal vstup nového plynovodu do Evropy.
22. července Obama telefonoval Erdoganovi a žádal ho, aby Turecko od projektu odstoupilo. 16. listopadu Moskva a Ankara naopak společně ohlašovaly chystaná vládní setkání k zahájení „Turkish Streamu“ dokonce s vyšším průtokem než má největší plynovod přes Ukrajinu.
Po pouhých 8 dnech, 24. listopadu, vyprovokovalo sestřelení ruské stíhačky zablokování, ne-li vymazání projektu. Jistě si ve Washingtonu připili na další velký úspěch. Turecko, které dováží z Ruska 55% plynu a 30% ropy, bude naopak poškozeno ruskými sankcemi a riskuje i ztrátu velkého obchodu v podobě projektu „Turkish Stream“.

Kdo tedy mohl mít v Turecku zájem na úmyslném sestřelení ruské stíhačky, když věděl, jaké budou následky? Prohlášení Erdogana: "Byli bychom rádi, aby se to vůbec nestalo, ale stalo se to, a doufám, že se nic takového už nebude opakovat", naznačuje složitější scénář, než je ten oficiální. V Turecku existují důležitá velitelství, radary a základny NATO pod velením USA: rozkaz sestřelit ruskou stíhačku byl dán v tomto rámci. Jaká je tedy v tomto okamžiku situace ve „válce o plynovody“? USA a NATO mají pod kontrolou teritorium Ukrajiny, kudy prochází plynovody Rusko – EU, ale Rusko je na nich dnes už méně závislé (množství v nich přepravovaného plynu kleslo z 90% na 40% ruského exportu plynu do Evropy) díky dvěma alternativním koridorům. „ Nord Stream“, který vede ruský plyn přes sever Ukrajiny do Německa, by Gazprom teď rád dvojnásobně rozšířil, ale proti projektu se staví Polsko a další vlády Východní Evropy vztahující se více do Washingtonu, než k Bruselu. „Blue Stream“, který provozuje shodně Gazprom s Eni, a který na jihu prochází přes Turecko, je právě proto teď v ohrožení.

EU by mohla dovážet velmi levný plyn z Íránu a to díky již plánovanému plynovodu přes Irák a Sýrii, ale projekt je zablokován (ne náhodou) právě válkou, která v těchto zemích byla rozpoutána podle strategie USA/NATO.

1. 12. 2015, Manlio Dinucci – Pandoratv.it

Krátký a velmi jasný videodokument známého italského novináře Manlia Dinucciho.

____________doporučujeme__________________

Tvář a maska ​​ISIS

Snaží se NATO vyprovokovat válku s Ruskem?

Odsuzujeme teroristické útoky, odsuzujeme pokrytectví. Zastavme spirálu násilí

Euro-americký státní převrat na Ukrajině

bridge mediaNike News
Zobrazit fotogalerii v detailu článku: 0

Komentáře