Vydáno: Pátek 29. 5. 2015

Kategorie: Názory a komentáře

Tags: Ukrajina nedovolme valku v Evrope dejme sanci miru média

Ukrajina: Krize a úloha médií

Autor: Zuzana Smíšková

Když sleduji postupný vývoj krize na Ukrajině, nemohu si nevšimnout, jak jednostranně a neobjektivně některá česká média o konfliktu informují: Démonizace Ruska v čele s Putinem, který ohrožuje celou Evropu i zbytek světa. Rusko je obviňováno prakticky ze všech událostí, které se na Ukrajině staly, počínaje neochotou Janukovyče podepsat asociační dohodu s EU a přípravou války proti celému západu konče.
Trnem v oku je jim pak český prezident Zeman, který se k nelibosti vlády nijak netají se vstřícným postojem k Rusku, proto z něj chtějí udělat arogantního podivína, téměř až rusofila, a co nejvíce ho v očích veřejnosti znemožnit.

Připomeňme si, co se vlastně na Ukrajině stalo dříve, než vstoupilo do hry Rusko.
Legitimní, zvolený proruský prezident Janukovyč odmítl podepsat asociační dohodu s EU a proevropsky laděná opozice svolala demonstraci na Majdanu. K opozičním složkám se přidala radikální pravicová frakce a došlo k násilnostem, které skončily krvavou potyčkou s policií. Janukovyč se chtěl s nově zvolenou opoziční vládou dohodnout, ale zatímco umírněná opozice souhlasila, pravý sektor chtěl pokračovat v revoluci.
Na Krymu vypukly demonstrace, neboť většina obyvatelstva neuznala novou vládu a tíhla spíše k Rusku. Následovala anexe Krymu, kterou vstupuje do hry také Rusko, a západní státy, které až doteď jen přihlížely násilnému a nezákonnému postupu na Ukrajině, zavádějí protiruské sankce. Od této chvíle jsou Rusové v českých médiích označováni za okupanty a válečné štváče.

Starší generace našich občanů možná stále straší rok 1968 a okupace vojsky Varšavské smlouvy v čele se SSSR, ale neuvědomují si, že SSSR už dávno neexistuje, a Rusko od té doby prošlo složitým společenským vývojem a nyní je kapitalistickou zemí, nikoliv komunistickou, jak se někteří stále domnívají. Poukazují na ruskou rozpínavost a agresivitu, před kterou nás Amerika a NATO musí chránit.
Nicméně, je to snad Rusko, kdo se posledních X let stále více roztahuje a nyní zabírá už většinu mapy Evropy? NATO, obranný pakt, který vznikl jako protiváha SSSR, už dosahuje téměř k samým hranicím s Ruskem navzdory tomu, že se v roce 1990 zavázal dále na východ neexpandovat. Vstupem Ukrajiny by NATO definitivně dosáhlo až k ruským hranicím a Putin se toho právem obává (viz. strucna historie NATO 1949-2015 ). Samozřejmě NATO není jen Amerika, ale jsou to právě a zase média, kdo navozuje pocit, že americká armáda, která na Ukrajině zasahuje, jsou vlastně vojenské jednotky NATO, které chrání naše společné zájmy.
Možná se ale brzy přesvědčíme, že o naše společné zájmy vůbec nejde. O čí zájmy se tedy jedná?

Samozřejmě si nechceme ruskou politiku nijak idealizovat. Ale jakékoliv řešení ukrajinské krize by mělo probíhat diplomatickou cestou! Nikoliv za účasti vojáků a použití zbraní. Můžeme se ptát, proč by to NATO resp. Amerika dělala? Chce snad skutečně rozpoutat 3. světovou válku, která by při dosahu a ničivosti dnešních zbraní mohla mít fatální důsledky? Nejen pro Rusko, ale i pro celou zemi včetně Ameriky. Zbrojní průmysl je jedním z pilířů USA ekonomiky, takže jeden možný scénář, jak postavit americkou ekonomiku na nohy, je začít válku a tím podpořit export zbraní. Ale je také možné, že Spojené státy chtějí vyvolat především strach z války. Z války s Ruskem. Války, jejímž dějištěm by se stala zřejmě Evropa, ještě přesněji východní Evropa. Současně tím také chtějí postavit Rusko mimo hru.
Pro americkou ekonomiku je výhodné, aby veškeré obchodní vztahy s Ruskem byly zastaveny a Evropa se zcela přeorientovala na americký trh. To by mohlo opět nastartovat americkou ekonomiku a odvrátit alespoň na nějakou dobu úplný krach dolaru.

Zejména přerušením energetického zásobování plynem z východu by byla Evropa nucena podpořit americkou produkci břidlicového plynu a vybudování infrastruktury k jeho transportu do Evropy. Proto destabilizace situace na Ukrajině, (ale i na Blízkém východě) hraje Američanům do karet. Všechny vztahy mezi Ruskem a Evropou, včetně obchodních, energetických, diplomatických musí být přerušeny, přetrhány.
Kromě toho, strach z války přiměje evropské země zbrojit a investovat do armády. A to opět pomůže americkým zbrojařským korporacím.

Úkolem médií je tedy vytvořit obraz drzého a všehoschopného Ruska, aby veřejnost nabyla dojmu, že je zcela nezbytné tuto hrozbu odstavit a co nejvíce izolovat. Destabilizovaná a nepředvídatelná situace na Ukrajině tomu samozřejmě napomáhá. Důležité je, jak se k této situaci postaví další světové ekonomiky, hlavně Čína, Brazílie, další země Latinské Ameriky. (Ještě důležitější samozřejmě je, jak se k tomu postaví samotní občané Ruska, ČR, USA a dalších zemí, ale o tom zase jindy.)

Bohužel se obávám, že stávající situace spíše než k izolaci Ruska povede k izolaci Evropy a její úplné závislosti na Americe. Zachraňuje tedy Amerika nás, nebo my Ameriku?  

best Running shoes【海外近日発売予定】ナイキ エア ヴェイパーマックス EVO ブラック (CT2868-003) - スニーカーウォーズ
Zobrazit fotogalerii v detailu článku: 0

Komentáře