Vydáno: Středa 5. 5. 2010

Kategorie: Zprávy

Tags: jaderné zbraně jaderné odzbrojení NPT OSN

"Čas na změnu je teď." – Ban Ki Moon dva dny před začátkem konference NPT

Dva dny před začátkem konference NPT (Smlouva o nešíření jaderných zbraní)  v New Yorku, generální tajemník OSN Ban Ki Moon oslovil protinukleární hnutí na konferenci, “Za spravedlivý, mírový a udržitelný svět bez jaderných zbraní”. Hovořil o své představě světa bez nukleárních zbraní, kterou s nimi sdílí. A řekl „Čas na změnu je teď.“  Do New Yorku také cestuje delegace hnutí Svět bez válek, aby tuto myšlenku podpořila.

Pressenza New York, 1. května 2010 l Na konci 24 hodin panelových diskuzí, workshopů a prezentací knih a filmů na téma zrušení jaderných zbraní, míru, hospodářské spravedlnosti a lidských potřeb byla konference „Za mírový, spravedlivý a udržitelný svět bez jaderných zbraní“ oslovena Ban Ki Moonem.

Konference organizovaná četnými mezinárodními protinukleárními organizacemi je „předjezdcem“ konference UN ke smlouvě o nešíření jaderných zbraní., která začne v pondělí 2. května v sídle OSN v New Yorku a potrvá 4 týdny.

Generální tajemník OSN byl uveden organizátorem konference Josephem Gersonem, který zdůraznil, že od konce druhé světové války byly Spojené Státy připraveny použít jaderné zbraně čtyřicetkrát...

Ve svém příspěvku na konferenci pan Ban hovořil o své vizi světa bez jaderných zbraní, kterou sdílí s delegáty konference. Řekl „Naší výzvou je: Odstraňte jaderné zbraně teď!“ ve kterém se ozývá heslo velkého kontingentu francouzských aktivistů, kteří přijeli do New Yorku  na konferenci o nešíření jaderných zbraní “Desarmons Maintenant!”. Ban Ki Moon dodal, “Nukleární odzbrojení je mou nejvyšší prioritou”.

Šéf OSN hovořil o své nedávné cestě do Kazachstánu kde navštívil místo kde bylo uskutečněno 400 sovětských nukleárních výbuchů a dodal, že před 24 roky v Rejkjavíku na Islandu tehdejší americký prezident Reagan a sovětský vůdce Gorbačov se téměř dohodli na jaderném odzbrojení a poslal diplomatům na konferenci OSN, která se bude konat přístí týden  výzvu “buďte odvážní a velkorysí”.

Vysvětlil, že svět je „přezbrojen“  a protinukleární hnutí je „podfinancováno“, a řekl za velkého potlesku posluchčů “Čas na změnu je teď!”.

Ačkoliv mnozí v protijaderném poli považují smlouvu o nešíření jaderných zbraní za zastaralou, Ban Ki Moon ji obhajoval když řekl, že v roce 1963 jederní experti předpovídali, že do těchto dnů by mohlo být až 25 států s jadernými zbraněmi a dnes je jich jen devět.

Když hovořil o nedávném vývoji v oblasti jaderného odzbrojování pochválil nedávno vydaný americký dokument o jaderné pozici USA (US Nuclear Posture Review ), novou dohodu START nedávno podepsanou v Praze a washingtonskou konferenci 47 zemí zaměřenou na zabezpečení nukleárních zbraní a materiálu. Tento postoj není univerzálně sdílen protijadernými aktivisty, ale nicméně posluchači přijali to co řekl s potleskem uznávajíce, že Jižní Korea je pravděpodobně jejich nejlepším spojencem v zahraniční politice.

S ohledem na nastávající konferenci o nešíření jaderných zbraní Ban Ki Moon zmínil „naprosté selhání“ konference o nešíření v roce 2005 a dodal „Nemůžeme si dovolit další selhání“. Dal také silné varování, že Irán a Jižní Korea představují závažný problém pro nešíření jaderných zbraní.  

Závěrem pan Ban hovořil ke článku 6 smlouvy o nešíření, který vyzývá státy s nukleárními zbraněmi, aby odzbrojili a řekl “Vyzývám státy s nukleárními zbraněmi, aby splnili své závazky.”.

Svět bez válek a násilí

Na konferenci byla také přítomna mezinárodní delegace členů hnutí Svět bez válek, která sestávala z 20 lidí z Evropy a Severní a Jižní Ameriky.

Delegace je zde proto, aby se zúčastnila na konferenci o nešíření jaderných zbraní a také velkého pochodu, který bude v neděli 2. května z Time Square k budově OSN. Pochod bude závěrečným aktem pro pochodně za zrušení nukleárních zbraní, které byly neseny na Světovém pochodu za mír a nenásilí z Nového Zélandu do Argentiny v období od října 2009 do ledna 2010 a které budou předány komisaři OSN pro odzbrojení Sergio Duartemu.

Ve svém komentáři na konferenci Rafael de la Rubia, mluvčí pochodu řekl, “Je pro nás důležité, abychom zde byli, protože odstranění jaderných zbraní bylo hlavním bodem Světového pochodu.”

Zdroj: Pressenza.org

Buy SneakersMens Flynit Trainers
Zobrazit fotogalerii v detailu článku: 0

Komentáře