Galerie: 1 fotografií

Vydáno: Čtvrtek 6. 5. 2010

Kategorie: Zprávy

Tags: jaderné zbraně jaderné odzbrojení NPT

Patnáct tisíc lidí pochodovalo New Yorkem a požadovalo jaderné odzbrojení

Starosta Hirošimy šel spolu se zástupy hodnostářů v čele velkého průvodu k budově Spojených národu na setkání s komisařem OSN pro odzbrojení Sergiem Durantem. Pochodně za odzbrojení, které nesl po celém světě Světový pochod za mír a nenásilí, byly předány OSN – jako připomínka důležité úlohy delegátů konference NPT (Smlouva o nešíření jaderných zbraní).

V  horkém nedělním odpoledni se v New Yorku sešlo až patnáct tisíc lidí, aby se zúčastnili pochodu za nukleární odzbrojení - den poté, co byla objevena bomba v autě na Times Square. Všude byla policie; pokojný pochod prošel bez incidentů (kromě těch, které pramenily z nedostatečné ochrany před žhavým sluncem).

Velká japonská delegace (1 600 členů), včetně sto Hibakušů – lidí, kteří přežili výbuch jaderné pumy - jela z domova s poselstvím, že dvě atomové bomby byly již hozeny na civilisty a tato NPT konference musí zajistit, že nebude žádná třetí.

Řečníci žádali delegáty, aby se na konferenci snažili zahájit rozhovory o zákazu jaderných zbraní, zatímco jiní mezi mnoha dalšími problémy kritizovali škody způsobené dolováním uranu, rozdělení Korejského poloostrova a výdaje za zbrojení.

Starosta Hirošimy volal po vyřazení jaderných zbraní do roku 2020 a jako oslavu úspěchu uspořádat letní olympijské hry stejného roku v Hirošimě.

Rafael de la Rubia, španělský mluvčí Světového pochodu za mír a nenásilí, nesl v čele pochodu Pochodeň za odzbrojení, která cestovala se Světovým pochodem. Další pochodně nesli: starosta Hirošimy Akiba, organizace Footprint for Peace, která pořádala pochod, jenž začal 11. února a prošel státy Tenesee, Kentucky, Ohio, Pensylvánie, New Jersey a New York, indiánský kmenový starší z Haudenosaunee („Lidé dlouhého domu“ - Irokézové), na jejichž půdě stojí budova OSN a starosta Waitakere City Bob Harvey, který uspořádal mírové pochodně na Novém Zélandu.

De la Rubia vysvětluje: „Je to naplnění slibu, který jsme dali 2. ledna na konci Světového pochodu – přinést pochodeň do New Yorku na zahájení NPT konference.“

Mluví o urgentní potřebě jaderného odzbrojení. Prezident organizace Světa bez válek a násilí vysvětluje: „Svět bez válek pokračuje v odsuzování pozice států s jadernými zbraněmi - požaduje po nich splnění slibu, ke kterému se zavázaly při podpisu smlouvy NPT. Budoucnost lidstva je v  úplném odstranění jaderných zbraní a podle našeho názoru je v tento moment vhodné udělat první krok.“

Zdroj: Pressenza.org

Foto: Lucie Chocholatá, Tony Robinson

trace affiliate linkNike
Starosta Hirošimy Akiba pronáší projev na zahájení velkého pochodu New Yorkem
Zobrazit fotogalerii v detailu článku: 1

Komentáře