Tisková zpráva k situaci na Blízkém východě

Každý Izraelec a každý Palestinec je posvátnou bytostí. Nedávné příměří bylo pokusem o ukončení čtyřtýdenních bojů, které zabily téměř 1900 Palestinců, převážně civilistů. Zabito bylo také šedesát čtyři izraelských vojáků a tři civilisté. Svět bez válek a násilí se domáhá práv všech lidských bytostí na život v míru a svobodě. Nemůžeme mluvit o svobodě, když jiní lidé žijí pod neustálou hrozbou násilí a smrti. Vyzýváme vlády, aby veřejně odsoudily násilí na obou stranách konfliktu.

Více než měsíc se nejrůznější vedoucí osobnosti snažily vyjednat dohodu mezi Izraelem a Gazou. Leč tato jednání nepřinesla žádné zajímavé výsledky, protože obě strany trvají na prosazení úplného seznamu svých požadavků. Obě strany prozatím odmítají požadavky té druhé. Nedávné 72hodinové příměří umožnilo lidem vrátit se do svých domovů a projít se opět ulicemi, ovšem tato situace je zjevně stále křehká. Podle humanitárních organizací v Gaze je na místě obrovská nouze, masivní potřeba potravin, lékařské péče a čisté vody. Tento konflikt zabil stovky Palestinců a desítky Izraelců. Koloběh násilí, které vypuklo třikrát v uplynulých pěti letech, zatím není rozřešený.

Navíc jsou lidé svědky neschopnosti OSN okamžitě jednat a navrhnout rezoluci, která definitivně ukončí tento historický konflikt, především kvůli většinovému odporu ze strany členů Rady bezpečnosti. Je smutné, že členové Rady bezpečnosti jednají ve prospěch svých zaručených práv, což zabraňuje dosažení společného souhlasu. Analytikové se zdají být zajedno v tom, že další konflikt se může objevit během několika měsíců, jestliže daná problematika nebude programu jednání.

Svět bez válek a násilí aktivně odmítá:

  • Enormní násilí a bombardování udržované izraelskými vojenskými jednotkami vůči lidem v Gaze.
  • Bombardování Izraele hnutím Hamás.
  • Absence shody mezi stálými členy Rady bezpečnosti OSN, která nezvládá vykonávat svou hlavní zodpovědnost v udržování mezinárodního míru a bezpečnosti.
  • Mezinárodní obchodníky se zbraněmi, kteří rozdmýchávají probíhající konflikt tím, že nabízejí více zbraní a více obranných prostředků (Železná klenba).
  • Džihádisté usilují o rozsáhlé verbování podpořené konfliktem, což vyprodukuje více nestability v regionu.

Svět bez válek a násilí aktivně navrhuje rezoluci OSN za: bezpečnost, svobodu, důstojnost a mír pro všechny národy Palestiny a Izraele, včetně uznání států Palestina a Izrael oběma stranami, ukončení veškeré agrese a ozbrojených/vojenských útoků či pokusů o ně, stejně tak výrobu bojových prostředků a ukončení okupace.

Svět bez válek a násilí žádá:

Uplatňování rezoluce Sjednocení za mír (377); udělení práva Valnému shromáždění OSN přímo se ujmout problémů neúčinně vyřešených Radou bezpečnosti OSN tam, kde jsou tato opatření blokována členy Rady bezpečnosti. Každý člen Valného shromáždění může podporovat rezoluci Sjednocení za mír.

Svět bez válek a násilí vede aktivní kampaň apelující na „vlády států“, aby ukázaly nejlepší diplomacii, skutečné vedení a lidskou důstojnost, jež mohou prosazovat ve jménu rozkvětu lidskosti.

World without wars and violence

Svět bez válek a násilí organizoval Světový pochod za mír a nenásilí v roce 2009–2010. Dnes jeho mezinárodní organizace prosazuje nutný posun k vytvoření uvědomělosti ve věcech míru a odzbrojení a potřebu probuzení vědomí nenásilí, které odmítá nejen fyzické násilí, ale všechny jeho formy: ekonomické, rasové, psychologické, náboženské, sexuální apod. Tato nová vnímavost by se mohla zakořenit a inspirovat společenské struktury, otevírajíc cestu k budoucímu Univerzálnímu Lidskému Národu.

Pro Svět bez válek a násilí přeložila Kateřina Bizubová.

Running Sneakers Storejordan Release Dates
Zobrazit fotogalerii v detailu článku: 1

Komentáře