Vydáno: Pátek 3. 12. 2010

Kategorie: Zprávy

Starosta Hirošimy a čínští aktivisté získali asijskou Nobelovku

Již třikrát zvolený starosta Hirošimy, který vede globální kampaň za jaderné odzbrojení, a fotograf, jenž zdokumentoval znečištění řek v rodné Číně, jsou mezi letošními vítězi Cen Ramona Magsaysaye. Ceny, ohlášené 2. srpna 2010, jsou považovány za asijský ekvivalent Nobelovy ceny a jsou pojmenovány po oblíbeném filipínském prezidentovi, který zemřel při leteckém neštěstí v roce 1957.

Tadatoshimu Akibovi byly tři roky, když americká atomová bomba proměnila Hirošimu v prach. Aby uchoval vzpomínku živou, zahájil Akiba program cestovních grantů, díky nimž američtí a další novináři navštěvovali a poslouchali přeživší zvané hibakuša.

Jako japonský zákonodárce a později starosta Hirošimy Akiba bolestně připustil, že právě toto město má morální povinnost varovat svět před nukleárním nebezpečím, tvrdí pořadatelé Magsaysayovy ceny. Akiba vede hnutí zvané Starostové za mír, které čítá více než 4000 měst ve 144 zemích včetně ČR.

„Myslím, že to ukazuje pozitivní ohodnocení našich snah uskutečnit svět bez jaderných zbraní... Je to velká čest," řekl k ocenění Akiba.

Dodal, že ho cena povzbuzuje, aby dělal ještě více pro odstranění jaderných zbraní do roku 2020 a že by cenu rád přijal jako zástupce obětí atomové bomby.

Novinový fotograf z města Shenqiu v čínské provincii Henan Huo Daishan byl natolik šokován průmyslovým znečištěním, jedovatými výpary a mrtvými rybami v řece Huai - třetí největší čínské řece - že je začal dokumentovat, vyzbrojen levným fotoaparátem, perem a zápisníkem.

Tato sólová kampaň se pro Houa stala v roce 1998 trvalým posláním, když zorganizoval skupinu nazvanou Strážci řeky Huai a uspořádal svou první výstavu - podél ulice ve své vesnici zavěsil prádelní šňůru s fotografiemi řeky.

S více než 15 000 fotografií Hou nakonec představil 70 výstav ve městech, na univerzitách a ve vesnicích, odhalujíc tak ilegální aktivity místních úředníků a majitelů továren. I přes všechny útrapy se nevzdal a podařilo se mu spojit se s místními úřady a průmyslníky a pomohl tak vybudování hlubokých vodních studen a úsporných vodních filtrů.

Jeho snahy vedly k několika vylepšením, přesto však problém znečištění zůstává kritický, řekli zástupci Nadace ceny Ramona Magsaysaye.

Další dva Číňané z opačných konců státní byrokracie - Pan Yue, náměstek ministra pro ochranu životního prostředí, a Fu Qiping, hlava vesnice v provincii Zheijiang - byli též oceněni za jejich „neohroženou, konstruktivní práci, když využili či vytvořili příležitosti zaměřené na zlepšení krize čínského životního prostředí."

Dalšími oceněnými jsou fyzik Christopher Bernido a jeho žena Maria Victoria Carpio-Bernido z Filipín, kteří představili nový způsob, jak učit přírodní vědy, a A. H. M. Noman Khan z Bangladéše, který zřídil centra poskytující služby a kurzy osobám s hendikepem.
Ceny byly formálně předány 31. srpna v Manile.

Zdroj: Washington Post | překlad Markéta Beťková

Sports ShoesFASHION NEWS
Zobrazit fotogalerii v detailu článku: 0

Komentáře