To, co nazýváme islámská hrozba, není nic jiného než důsledek západní politiky evropských zemí.

Z rozhovoru Andrease Pieralli s profesorem Václavem Bělohradským.
16 září 2015

To, co nazýváme islámská hrozba, není nic jiného než důsledek západní politiky evropských zemí. Je to důsledek toho, že po konci bipolárního světa jsme se nepostavili čelem, abych tak řekl, k faktu, že studená válka se odehrávala v třetím světě. Tam byli sta tisíce mrtvých, když to beru jen na mimoevropské země, převraty, Afrika.

Po konci studené války, my jako Evropané, kteří jsme přeci nositelé koloniální ideje, a my jsme ti viníci, tak jsme měli k třetímu světu mít jiný postoj, než mají Spojené státy. Třetí svět měl pro nás být morální problém číslo jedna. A po konci studené války jsme měli také uklidit toxické odpadky studené války, které jsou v třetím světě.

To, co vy nazýváte islám, islámský problém, Talibani, islámský stát, války v arabském světě, to jsou všechno toxické odpadky studené války. Přece, kdo financoval Taliban proti Sovětskému svazu? To byl prezident Nixon. Kdo financoval určitou část Afričanů proti druhé části? No, to byli třeba Francouzi, kteří tím regulovali svou zahraniční politiku. Takže Evropa měla po roce 1989 definovat vůči třetímu světu jakousi základní zodpovědnost vůči třetímu světu, měla ji na sebe vzít. To je největší problém. Neudělala to a proto se proti nám ta toxická skládka odpadků vzbouřila. My jsme ji vlastně vytvořili a pak jsme ji nevyčistili. Takže to je naše vina, samozřejmě, a problémy islámu se dnes neřeší ani v arabských zemích, ani u nás, ale takovou dohodou o tom, jak ukončit studenou válku i v arabských zemích. Já si myslím, že jakási nová studená válka už začíná, na Ukrajině to je už pomalu horká válka, a ta studená válka probíhá v evropských zemích. Írán, Sýrie a možná i rusko-americká rivalita, Čína už dnes vstupuje masivně do třetího světa jako aktér, takže islám není problém, my jsme problém. Problém jsou ony toxické odpadky v třetím světě, které jsme neuklidili.
 

latest jordansNike
Zobrazit fotogalerii v detailu článku: 1

Komentáře