Vydáno: Pátek 5. 4. 2013

Kategorie: Zprávy

Tags: jaderné odzbrojení jaderné zbraně obama PNND

Členové parlamentů států NATO píší Baracku Obamovi: Uskutečněte svou vizi o světě bez jaderných zbraní

Skupina členů parlamentů členských států NATO se obrátila dopisem na prezidenta Spojených států amerických Baracka Obamu. Vyjadřují v něm svou podporu americkému prezidentovi v jeho úsilí o jaderné odzbrojení ve světě.

Iniciativa vznikla v Praze při příležitosti čtvrtého výročí Obamova průlomového pražského projevu na téma jaderného odzbrojení z  5. dubna 2009 z podnětu první místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR Aleny Gajdůškové a ve spolupráci s celosvětovou sítí Členové parlamentů za nešíření jaderných zbraní a jaderné odzbrojení (PNND).

Obamova výzva před čtyřmi lety v Praze nastartovala novou epochu vnímání mírového vývoje světa. Také za to byl americký prezident oceněn udělením Nobelovy ceny míru. Ale ani nejmocnější muž světa nedokáže takto významnou změnu navodit sám, bez toho, že by měl podporu mnoha dalších lidí. My se hrdě hlásíme k tomu, že nová vize světa byla vyřčena právě v našem městě, a proto považuji za naši povinnost vizi mírové budoucnosti, světa bez jaderných zbraní, podpořit právě z Prahy,“ řekla Alena Gajdůšková.

Své podpisy pod dopis připojilo 39 členů parlamentů z České republiky a z deseti dalších členských států NATO Belgie, Dánska, Estonska, Islandu, Kanady, Maďarska, Německa, Norska, Slovenska a Velké Británie. Dopis podepsalo osm českých senátorů a poslanců.

Členové parlamentů v dopise oceňují Obamův projev jako vizi světa bez jaderných zbraní, která dala novou naději všem, kdo usilují o lepší budoucnost lidstva. Tato vize podle nich odemkla dveře ke světu bez těch nejničivějších zbraní, které lidstvo kdy vidělo – zbraní, které B. Obama ve svém pražském projevu nazval „nejnebezpečnějším dědictvím studené války“.

Jako členové parlamentů ze zemí NATO si ceníme závazku Spojených států podporovat bezpečnost svých spojenců a uznáváme jejich významnou roli v této oblasti. Vzhledem k vyhlídkám na další šíření jaderných zbraní, riziku, že by jaderná zbraň mohla být použita nestátními aktéry, a nástupu nových bezpečnostních výzev vyžadujících globální spolupráci, je čím dál jasnější, že jaderný status quo je neudržitelný a že dosáhnout světa bez jaderných zbraní se stalo naléhavou potřebou. Proto vítáme, že se NATO ve své strategické doktríně zavázalo k „vytvoření podmínek pro svět bez jaderných zbraní“, a společně s našimi vládami budeme pracovat na tom, abychom vydláždili cestu k tomuto cíli podporou mechanismů a kroků v rámci NATO směřujících k dosažení bezpečnosti bez jaderných zbraní,“ ujišťují B. Obamu signatáři dopisu.

Členové parlamentů v dopise dále vyzývají amerického prezidenta, aby využil výročí svého pražského projevu k podniknutí dalších významných redukcí jaderného arzenálu a aby společně s ostatními stálými členy RB OSN pokračoval v práci na odzbrojovacím procesu.

Vyjadřujeme plnou podporu Vaší vizi světa bez jaderných zbraní a zavazujeme se, že se připojíme k Vašemu úsilí. Povzbuzeni Vaší výzvou „ignorovat hlasy, které nám říkají, že se svět nemůže změnit“ se k Vám připojujeme v další sametové revoluci – té, která zbaví svět posledního pozůstatku studené války,“ píší parlamentáři v dopise americkému prezidentovi.

V jeho závěru vyjadřují pevnou naději, že společně s kolegy z parlamentů po celém světě a za podpory veřejného mínění i s pomocí PNND se vize světa bez jaderných zbraní nastolená v pražském projevu B. Obamy podaří uskutečnit. „Společně toho můžeme dosáhnout za našeho života,“ uzavírá dopis.

Nike air jordan SneakersSneakers
Zobrazit fotogalerii v detailu článku: 0

Komentáře