Šest let po provokativním dokumentu Český sen, který vzbudil velké ohlasy a získal řadu ocenění po celém světě, přišel 6. května do tuzemských kin nový celovečerní snímek režisérů Víta Klusáka a Filipa Remundy nazvaný Český mír. Stejně jako u Českého snu jde o dokumentární komedii, jejímž objektem se tentokrát stalo veškeré dění okolo plánu na výstavbu amerického radaru v Brdech. „Český mír zblízka s nadsázkou a humorem ukazuje zákulisí všech těch absurdních válek okolo něj. Všichni o radaru četli nebo slyšeli, my jsme ale u toho byli a s kamerou zaznamenali nevídané,“ vysvětlují tvůrci.
Přesto nebo právě proto, že americká vláda svůj plán odvolala, film je stále aktuální. „Podle nás je to komedie o povaze a kvalitě české demokracie dvacet let od revoluce,“ říkají. „Radar představuje fenomén, který rozdělil českou společnost. Vedle sebe ve filmu vystupují vrcholní politici a normální lidé. Ti první se obvykle zapisují do dějin, bez těch druhých by žádných dějin nebylo.“ Ve filmu uvidíte Baracka Obamu, George Bushe, Mirka Topolánka i Tomáše Klvaňu, Jana Neorala, Ivana M. Jirouse, mírové aktivisty, obyvatele Brd a také ochočeného divočáka Jonáše. Navštívíte Oválnou pracovnu Bílého domu, Pentagon i paseky v okolí brdské kóty 718. „Je úlevné se zasmát sebezahleděným politikům i sám sobě,“ podotýkají Vít Klusák a Filip Remunda.
Autoři filmu Vít Klusák a Filip remunda
Jak dlouho jste osud radaru sledovali?
FR: Film jsme točili bezmála tři roky a střihali rok. Celkem vzniklo 124 hodin hrubého materiálu.
Film zachycuje mnoho událostí kolem radaru, ale zároveň v něm mnoho významných údálostí chybí. Například cesta více než stovky lidí a starostů z Brd do Evropského parlamentu v Bruselu, nebo protestní hladovka dvou humanistů a následná 300 denní řetězová hladovka nejrůznějších osobností a další akce nejen hnutí Nenásilí. Neobáváte se, že film předá divákům zkreslenou představu o tom, jak probíhaly protesty proti radaru?
VK: Když se snažíte vměstnat 3 roky do 100 minut, tak se pokaždé něco "ztratí v překladu", nelze se zavděčit všem, kteří se objevili před kamerou. Navíc film nemůže být mechanickou kronikou všech dějů tak, jak šly chronologicky za sebou. Film musí především držet pohromadě, jinak by se v něm divák ztratil. Spíš se obávám, že budou nadávat aktivisté Iniciativy PRO, jejich scény jsme po velkém snažení je ve finálním tvaru udržet, nakonec vyndali. Právě pro tu větší sevřenost děje. Většinu podobných křivd se pokusíme napravit díky DVD, pro které chystáme bohaté bonusy právě v podobě vystřižených scén.
Překvapila vás nějaká situace v průběhu natáčení, že to jste skutečně nečekali?
FR: Mrzí nás, že nás Vláda ČR vyhodila z vládního letadla, když pan premiér Topolánek letěl za presidentem Bushem. Na palubě prý byla velká legrace, letušky pištěly hrůzou! Pan premiér si totiž hrál s kulovnicí, kterou vezl Bushovi darem...
A jednou nám kdosi volal ze skrytého číslo, představil se jako novinář z Nového Zélandu a ptal se, jestli plánujeme naším filmem ovlivnit hlasování sněmovny o česko-americké smlouvě...
Během natáčení jste byli přítomni na mnoha protestních akcích a mohli jste je sledovat vlastníma očima. Myslíte si, že mainstreamová média o nich informovala objektivně?
VK: Nedělám si žádné iluze o kvalitě a vyváženosti informací, které na nás dennodenně tečou z deníků a televizí. Proto taky nejsem novinář, ale dokumentarista, díky čemuž se můžu zvolenému tématu věnovat měsíce, nebo i roky a nikoliv hodiny, nebo dny. Navíc nade mnou nevládne žádný editor, který by mi měnil titulky, nebo celé vyznění mé práce. A naštěstí mě neplatí inzerenti! - Strašidelná mediální poučka praví, že majitelé periodik vlastně prodávají své čtenáře inzerentům. V těch tzv. nezávislých textech se totiž musí trefit do vkusu (potažmo inteligence) téže cílové skupiny, na kterou míří výrobci inzerovaných produktů.
Od 6. května je film v síti kin v celé ČR. Jaké jsou první reakce diváků, byli jste s ní spokojeni nebo vás něco zaskočilo?
FR: “Dlouhou jsem se tak nezasmála, až mě z toho bolí bránice”, svěřila se nám jedna z prvních divaček. “Film mě však nutil nad tématem přemýšlet”, dodala. Po předpremiéře v Plzni se strhla více než hodinová debata. Jiří Krejčík, režisér slavného Vyššího principu, prohlásil, že ČESKÝ MÍR je “velký dokument o hledání pravdy”. Plzeňský primátor (ODS) se po shlédnutí filmu ohradil proti uvedení filmu na festivalu a odmítl se zúčastnit jeho slavnostního zakončení. Někteří diváci postrádali charizmatickou postavu, která by ve filmu sofistikovaně radar obhajovala. Naše upozornění na skutečnost, že radaru se z plátna zastávají premiér Topolánek, ministryně obrany Parkanová, vicepremiéři Vondra i Bursík, George Bush a další politici, provokovalo obecenstvo k výbuchům smíchu. Nemůžeme ale za to, že naše elity působí komicky a že během radarové války nedokázali svými argumenty ovlivnit veřejné mínění ve svůj prospěch.
Nese Český mír nějaké poselství?
FR: Upozorňuje, že pravdu je třeba hledat v neustálém zpochybňování vlastních předpojatých názorů. Varuje před dogmatismem a hlavně, s humorem a nadsázkou přináší svědectví o zatím největší společenské debatě od listopadu 1989. Často říkáme, že je groteskou o demokracii.
Proč by vlastně lidé měli na film přijít? Co si myslíte, že je na filmu zajímavé / unikátní?
VK: Protože je úlevné se zasmát sebezahleděným politikům i sám sobě. ČM je unikátní v tom, že zblízka a s nadsázkou ukazuje zákulisí všech těch absurdních válek o radar. Všichni o radaru četli nebo něco poslouchali v televizi, ale my jsme u toho byli a s kamerou viděli nevídané.
Natočili jsme pana Topolánka, jak se čepýří v Oválné pracovně, nebo napínavou partyzánskou válku o brdskou kótu 718 mezi policií a mírovými aktivisty, která vypadá jak boje ve Vietnamu. Nebo Ivana Martina Jirouse, jak se na jihlavském náměstí pere s aktivisty "Ne základnám". Tohle vše v televizi nebylo.
(Unikátní je také to, že jsme do filmu ukryli tajný červený vzkaz!)
Je ten film pro nebo proti radaru?
FR: Princip byl nikomu nenadržovat, nikoho nesoudit. Ale vylezl z toho film s názorem a na ten ať se diváci přijdou podívat do kina.
Český mír můžete vidět v kinech:
- Světozor, Praha 1, 12.05.10 - 19.05.10 www.kinosvetozor.cz
- CC PALÁC FLORA, PRAHA 3, 12.05.10 - 19.05.10, www.cinemacity.cz
- ANDĚL CITY, PRAHA 5, 12.05.10 - 18.05.10, www.cinestar.cz
- CINESTAR, HRADEC KRÁLOVÉ, 12.05.10 - 19.05.10, www.cinestar.cz
- CINESTAR, OSTRAVA-OC FUTURUM, 12.05.10 - 19.05.10, www.cinestar.cz
- CINESTAR, ČESKÉ BUDĚJOVICE, 12.05.10 - 19.05.10, www.cinestar.cz
- CINESTAR, PLZEŇ-OC OLYMPIA, 12.05.10 - 19.05.10, www.cinestar.cz
Citace z recenzí
"Skvělá dokumentární fraška o radaru!"
E15, Stanislav Šulc, 5. 5. 2010
"Výtečný dokument a vážný kandidát na komedii roku."
"...většina českých snímků by Českému míru mohla závidět nejen výstižnost, ale i koncentraci vtipných situací a hlášek."
Houser, Tomáš Stejskal, 5. 5. 2010
"Důvtipná zpráva o stavu tuzemské zastupitelské demokracie i celé společnosti."
Hospodářské noviny, Tomáš Seidl, 6. 5. 2010
"Zatím nejlepší dílo Filipa Remundy a Víta Klusáka tak nutí k zamyšlení nejen nad radarem, který nebude, ale hlavně nad tím, zda můžete stát v takových případech bokem." - Hodnocení: 90%
Aktuálně.cz, Kamil Fila, 7. 5. 2010
"Mezi nejkrásnější scény filmu patří ta s Mirkem Topolánkem v Oválné pracovně, který vedle George Bushe působí jako klouček, kterému dali do ruky pistolku na hraní."
Kinema.sk, Radovan Holub, 27. 4. 2010
"Český mír má označení dokumentární komedie a dlužno podotknout, že je natočen a sestříhán s větším smyslem pro humor než leckterý hraný film."
Právo, Věra Míšková, 6. 5. 2010
"Autoři Českého míru se pohybují uvnitř, přitom s neustálou ironií a se schopností přesně trefovat pointy. Remunda s Klusákem jsou v tomto směru mistry."
Moviezone.cz, Cival, 10. 5. 2010
"Ucelené dílo, které nám ukazuje, jak jsme všichni trapní, jak trapná jsou média, politici i ta naše oslavovaná demokracie." - Hodnocení: ****
Topzine.cz, 10. 5. 2010
"Hlavní hodnota Českého míru - krom toho, že jde skutečně o dokument neobyčejně vtipný a zábavný - nicméně spočívá v tom, že tak jako Český sen umožňoval s odstupem nahlédnout na konzumní a marketingové obyčeje v naší vlasti, dává nám tento nový snímek možnost nahlédnout na obyčeje politické a na zdejší veřejnou diskuzi."
Pragueout, Vratislav Kadlec, 8. 5. 2010
"Český mír je podstatný snímek, který diagnostikuje klíčový problém naší soudobé společnosti."
Deník Referendum, Ivo Bystřičan, 20. 4. 2010
WEB FILMU: www.ceskymir.cz
VIDEO: TRAILER »
Sportswear free shippingOfficial Look at the Air Jordan 1 Zoom Comfort "PSG" - Fitforhealth