Galerie: 1 fotografií

Vydáno: Středa 16. 11. 2016

Kategorie: Zprávy

Tags: Trump Clintonová usa volby USA Prezident

„Trump není náš prezident!“ A Clintonová by byla?

Vítězství Trumpa je podle některých velmi vážnou věcí. Vyhrála nedůvěryhodná osoba, která bude mít moc stisknout červené tlačítko. Prezidentem byl zvolen muž, který s cílem zalíbit se voličům, předložil sliby, které se nikdy nedodrží, to nejhorší z amerického průměru. S volbou Trumpa si nepochybně nalézá cestu určitá fašistická citlivost a hrozí zrychlení postupu k ekologické katastrofě.

Podle jiných, Clintonová, za závojem nejhoršího pokrytectví skrývá (a ani ne moc dobře) agresivní a velmi nebezpečnou zahraniční politiku. Ve skutečnosti je pravda, že s Obamou došlo k určitému pokroku v americké společnosti, ale jde pouze o kosmetické detaily ve srovnání s podstatnými věcmi jeho politiky: válka v Sýrii, v Libyi, státní převrat na Ukrajině, nové investice do jaderných zbraní, to je jen pár bodů ze seznamu. Říká se, že s Clintonovou by vyhrála "lidská tvář", "menší zlo" mocenského systému. S největší pravděpodobností by se ale spíše pokračovalo ve směřování ke katastrofální válce s Ruskem.

Ale zda jsme se s Trumpem vyhnuli možné jaderné katastrofě, jak někteří komentátoři píší, si opravdu jist nejsem. Nikdo neví, co nový prezident zamýšlí. Mějme také na paměti, že silné mocnosti, neokonzervativci a zbrojařský průmysl, ještě více posílili a neexistuje ani náznak, že se změní směr jejich politiky. Tedy pokud se americký systém sám nerozloží zevnitř.

Tyto volby nám bezpochyby ukazují některé trendy. Nespokojenost ve společnosti je velká: nezaměstnanost, bezdomovectví, ekonomické strádání a násilí - realita Ameriky, kterou nám média velmi nerada ukazují. Trump oslovil tyto lidi, protože k nim nemluví jako politici, kterým nyní důvěřuje už jen pár lidí. Ve skutečnosti nebyly k ničemu investice miliard do kampaně ve prospěch Clintonové (stála dvojnásobek než ta Trumpova). Nebylo k ničemu projevovat osobní nenávist vůči ubohému miliardáři. Lidé už přestali věřit tomuto cirkusu, všem těm manipulacím. Zhroutily se všechny prognózy a všechny průzkumy veřejného mínění. Lidé, ale nejsou čísla a statistiky - volili odlišně od toho, co se očekávalo a chtělo.

To je velmi pozitivní: lidé začínají neposlouchat. Na druhé straně je to ale velmi negativní, nechali se zmanipulovat populistickou propagandou živenou hněvem a strachem.

A dnes Amerika oprávněně a vyděšeně křičí: Trump NE! To není náš prezident! A to je pozitivní, protože lidé tím protestují proti xenofobii a rasismu. Ale je to také nepromyšlená reakce, protože by se mělo křičet se stejným rozhořčením: Clintonová NE! Anebo chceme říci, že miliony mrtvých v Iráku, Sýrii, Libyi, neopravňuje k rozhořčení?

Nicméně podstatou věci není ani Trump ani Clintonová. Theodor Adorno řekl, že volba není mezi bílou a černou, ale že svoboda znamená uniknout této vynucené volbě. Informační systém představuje problém velmi zkresleně, navrhuje zdánlivá řešení, rozděluje veřejné mínění a vytváří iluzi volby. Ve skutečnosti existovaly i ​​jiné možnosti: Bernie Sanders, Jill Stein, ..., ale americký národ dal přednost nepředvídatelnému supermiliardáři. Možná je to dobré. Rozpory budou více zřejmé a pochopí se nezbytnost hluboké a skutečné změny systému.

Vzbouřit se proti vydírání, které tě nutí volit mezi vnucenými možnostmi, uniknout filozofii "menšího zla" a vytvářet a posilovat nové alternativy je jedinou rozumnou cestou. Cestou, která vyžaduje důvěru, porozumění a lásku k vlastní svobodě a ke svobodě druhých.

V této demokracii, která je stále formálnější, která se stále více podobá zábavní show pro rozptýlení veřejnosti, nejsem ale vůbec rád, že vyhrál šovinista Trump, ale nebyl bych rád, ani kdyby vyhrála pokrytecká Clintonová.

Gerardo Femina
Svět bez válek a násilí
14. 11. 2016
Zdroj: PRESSENZA
 

Running sneakersM2k Tekno
Zobrazit fotogalerii v detailu článku: 1

Komentáře