Pondělí 7. 11. 2011

Praha
Centrum neziskových aktivit Tyršova

Workshop Konflikty za naše pohodlí

V rámci Světového týdne za mír a nenásilí proběhne v Praze série workshopů, jejichž cílem je spojit organizace a jednotlivce nad pěti aktuálními tématy a vytvořit pracovní skupinky, které se budou dané problematice dlouhodobě věnovat. Více o koncepci workshopů »

Konflikty za naše pohodlí

Pondělí 7. 11. 2011, 15.00 hod
Centrum neziskových aktivit, Tyršova 1, Praha 2

Konflikty a ekonomické násilí ve třetím světě na nás působí vzdáleně, ale přitom se nás přímo dotýkají – pomáhají totiž udržet náš životní styl. I když kolonialismus ve své původní formě skončil před půl stoletím, vyspělé země stále žijí na úkor třetího světa.

Rozvojové země disponují levnou pracovní silou a často také nesmírným přírodním bohatstvím ve formě ropy, plynu, nerostných surovin nebo úrodných podmínek. Nadnárodní společnosti usilují o to, aby jejich bohatství mohly využívat co nejlevněji, a proto se snaží udržovat u moci politiky, kteří umožní existenci smluv výhodných pro korporace a nevýhodných pro zemi a její obyvatele. Když takový politik přestane spolupracovat, nebo se dostane k moci někdo nový, kdo by snad mohl smlouvy revidovat ve prospěch obyvatel, přicházejí ke slovu vlády bohatých zemí, které jsou korporacím vděčné za finanční příspěvky na volební kampaně. Hlava rozvojové země se jako mávnutím kouzelného proutku promění ze strategického spojence na nebezpečného diktátora. Sílí mezinárodní tlak, média šíří obavy z nové hrozby. Mezitím jsou tiše podporovány místní ozbrojené gangy, které dostávají podporu ve formě peněz, zbraní a nakonec také podporu morální – jejich násilnosti jsou prohlášeny spravedlivým bojem za svobodu. V některých případech dojde i na mezinárodní vojenskou intervenci…

Tento scénář je k vidění od Iráku přes Libyi po nám neznámé africké zemičky. Opravdu chceme, aby náš blahobyt byl založen na fyzickém a ekonomickém násilí?

Cíl skupiny vytvořené na workshopu:

  • Šířit povědomí o problému (přednášky pro veřejnost a na školách).
  • Sledovat českou politiku a reagovat na její postoje v této oblasti. Tlačit na to, aby se ČR distancovala od podpory takových konfliktů.
  • Zveřejňovat alternativní informace o konfliktech, které nejsou v mainstreamových médiích.

Workshop povede:

Táňa Bednářová (Svět bez válek a násilí, www.svetbezvalek.cz)

bridge mediaNike Air Mag Back To The Future Limited Edition Shoes Online Ptf84A, Price: $129.99 - Air Jordan Shoes, Sportaccord

Komentáře