Galerie: 1 fotografií

Vydáno: Středa 20. 1. 2021

Kategorie: Tiskové zprávy

TISKOVÁ ZPRÁVA - Éra jaderných zbraní je oficiálně u konce!

 
 

Svět bez válek a násilí 
TISKOVÁ ZPRÁVA – 20. ledna 2021

ÉRA JADERNÝCH ZBRANÍ JE OFICIÁLNĚ U KONCE!
Proč Česká republika nepodporuje mezinárodní snahu zákázat jaderné zbraně? Proč stále vyvážíme zbraně prakticky do celého světa?

22. ledna vstoupí v platnost Smlouva o zákazu jaderných zbraní (TPNW). Konkrétně zakáže smluvním státům jaderné zbraně „vyvíjet, testovat, vyrábět, získávat, vlastnit, skladovat, rozmísťovat, používat nebo hrozit jejich použitím“. Navzdory protestům států s jadernými zbraněmi je TPNW důležitým opatřením na podporu celosvětového zrušení jaderných zbraní.

TPNW bylo dosaženo díky sedmdesáti pěti letům aktivismu v oblasti jaderného odzbrojení občanskou společností - podporovanou starosty, poslanci a podobně smýšlejícími vládami - od doby, kdy byly jadernými bombovými útoky v Hirošimě a Nagasaki prokázány katastrofické humanitární následky jaderných zbraní.

Státy držící jaderné zbraně mohou odmítnout připojit se k TPNW nebo být smlouvou vázány, ale nemohou uniknout svým závazkům dosáhnout jaderného odzbrojení. Souhlasily s tím v úplně první rezoluci OSN, rezoluci Valného shromáždění OSN, která byla přijata konsensem. Článek VI Smlouvy o nešíření jaderných zbraní dále vyžaduje, aby státy, smluvní strany, dosáhly jaderného odzbrojení. Všechny státy jsou navíc vázány smlouvou a mezinárodním právem zakazujícím hrozbu nebo použití jaderných zbraní, jak potvrdil Mezinárodní soudní dvůr v roce 1996 a Výbor OSN pro lidská práva v roce 2018.

Apelujeme proto na média, aby přerušila ticho a zvýšila povědomí o tomto tématu.
Apelujeme na senátory, poslance, prezidenta a vládu ČR, aby podpořili Smlouvu TPNW. Podpora není v rozporu se žádným závazkem, který vyplývá z našeho členství v NATO.
Žádáme všechny občany, aby apelovali na své zvolené zastupitele a podpořili tento zásadní krok ke zvýšení celosvětové bezpečnosti a prosperity všech národů a jejich obyvatel.

22. leden se stane dnem oslav, protože byl učiněn historický krok ke světu bez jaderných zbraní. Jak uvedla Setsuko Thurlow, jedna z přeživších Hirošimy a neúnavná aktivistka, ve svém projevu na ceremoniálu Nobelovy ceny za mír v roce 2017: „Nechť je toto začátek konce jaderných zbraní.“
Předem děkujeme za Vaši pozornost a zveřejnění informací k tomuto tématu. Přikládáme program k plánovaným akcím v pátek 22. ledna 2021.

Za mezinárodní organizaci Svět bez válek a násilí
Táňa Beaoui Bednářová
mobil 604 983 875
info@svetbezvalek.cz
http://www.svetbezvalek.cz/cs

Mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí působí od roku 1995 a od té doby se rozšířila do více než třiceti zemí po celém světě. V roce 2009 iniciovala první Světový pochod za mír a nenásilí – mezinárodní projekt, k němuž se připojily tisíce organizací, institucí, osobností a politiků z téměř stovky zemí. V roce 2017 byla udělena Nobelova cena míru za přínos v procesu sjednávání Smlouvy o zákazu jaderných zbraní mezinárodní kampani ICAN (The International Campaign to Abolish Nuclear Weapons), jejíž je Svět bez válek a násilí součástí.

Zveme vás na MÍROVÝ HAPPENING
pátek 22. ledna 2021

11:00 hod. Poslanecká sněmovna PČR (předání proběhne před budovou na Malostranském náměstí).
Výzvu s peticí a symbolem míru origami jeřába převezme PaedDr. Alena Gajdůšková, místopředsedkyně výboru pro sociální politiku a členka výboru pro zdravotnictví a petičního výboru, členka PNND.
 

20:00 hod. Online promítání dokumentárního filmu Začátek konce jaderných zbraní a beseda s odborníky, kteří se zabývají tématem jaderného odzbrojování.
Tento dokument je považován za jeden z nejlepších filmů na téma jaderných zbraní a hlavně navrhuje konkrétní aktivity k osvobození od noční můry jaderné katastrofy. Výňatky ze čtrnácti rozhovorů jsou propojeny do příběhu, díky kterému se budete cítit inspirováni!
Režisér Álvaro Orus ze Španělska o filmu řekl: „Je to dokument vytvořený mezinárodní tiskovou agenturou Pressenza, agenturou dobrovolných novinářů spojenou s myšlenkou nenásilí a lidsko-právními tématy. Je vyroben tak, aby mohl být užitečný pro všechny iniciativy a aktivisty, kteří se snaží podpořit Smlouvu o zákazu jaderných zbraní”.
„Začátek konce jaderných zbraní“, 2019 (Režisér: Álvaro Orús, Spain / Producent: Tony Robinson, UK / Ve spolupráci s mezinárodní tiskovou agenturou Pressenza / Oficiální web The beginning of the end of nuclear weapons / Video můžete shlédnout na youtube / Krátkou verzi (12 minut) můžete shlédnout na youtube / Zde si můžete stáhnout krátkou verzi (12 minut).

 

 

Adidas footwearnike fashion
Jaderné zbraně jsou ilegální!
Zobrazit fotogalerii v detailu článku: 1

Komentáře