Venezuelská krize, respektovat rozhodnutí OSN

Vyjadřujeme svou solidaritu venezuelskému lidu v tomto obtížném a nebezpečném okamžiku. Obáváme se směru, kterým by se události mohly ubírat a také rizika občanské války, která by mohla být rozpoutána v návaznosti na sebe prohlášení Juana Guaidona jako prezidenta Venezuely.

Zároveň vyzýváme vládu Venezuely a jejího prezidenta Nicolase Madura, aby nereagovali na provokace násilím a aby pokračovali ve svém úsilí k vyřešení konfliktu všemi dostupnými diplomatickými prostředky.

Odsuzujeme všechny formy cizího vměšování proti suverénnímu státu Venezuela a zrůdnou praxi, prováděnou velkými ekonomickými a vojenskými mocnostmi, která zejména skrze média a sankce způsobuje zhoršování konfliktů přítomných v zemi s cílem odstranit vládnoucí špičky a převzít kontrolu nad zdroji.
Okamžité zrušení sankcí by znamenalo skutečnou pomoc venezuelskému lidu.

Odsuzujeme zjevný pokus o manipulaci s veřejným míněním prostřednictvím zkreslování informací a vytváření článků na míru a použití argumentu lidských práv a demokracie k přivlastnění si zdrojů cizí země. Tato strategie je navíc realizována zeměmi, které otevřeně ekonomicky, vojensky i strategicky podporují státy, které základní lidská a demokratická práva hrubě porušují (jako např. Saudskou Arábii).

Jsme znepokojeni postojem většiny zemí Evropského společenství nakloněným tomuto zřejmému porušení mezinárodního práva.

Odsuzujeme stanovisko české vlády, které je v rozporu s rozhodnutím OSN, a zcela proti pravidlům mezinárodního práva uznává Guaida za dočasného prezidenta. Vyzýváme českou vládu, aby podpořila všechny cesty k nenásilnému řešení krize připojením se k postojům Mexika, Uruguaye, Vatikánu a respektovala rozhodnutí Spojených národů.

____________________________

* Zpravodaj OSN překvapil: Sankce jsou zločin proti lidskosti
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zpravodaj-osn-prekvapil-sankce-proti-venezuele-zlocin-proti-lidskosti-jak-stredovek-6...

Former UN rapporteur: US sanctions against Venezuela causing economic and humanitarian crisis
https://www.irishexaminer.com/breakingnews/world/former-un-rapporteur-us-sanctions-against-venezuela-causing-economic-an...

* Dne 26. ledna 2019 Rada bezpečnosti OSN neschválila návrh Spojených států uznat Guaida za dočasného prezidenta.
https://news.un.org/es/story/2019/01/1450062

* Dne 31. ledna 2019 odpověděl Generální tajemník Antonio Guterres na Guaidův dopis, kde zdůraznil, že uznání vlád není funkcí Generálního sekretariátu OSN, ale členských států a že ve svých vztazích s členskými státy respektuje "rozhodnutí" Valného shromáždění a Rady bezpečnosti.
https://news.un.org/es/story/2019/01/1450322 https://www.presstv.com/Detail/2019/02/01/587387/UN-reject-Guaido-cooperate-Maduro

Sportswear free shippingNike air max
Venezuela, respektovat rozhodnutí OSN
Zobrazit fotogalerii v detailu článku: 1

Komentáře