V roce 1945 byla poprvé v historii použita jaderná bomba nad městy Hirošima a Nagasaki proti zemi, která byla již na kolenou a připravena vzdát se. 180.000 lidí zemřelo během několika vteřin. Děs koncentračních táborů byl tak následován jaderným hororem. V následujících letech přivedly závody v jaderném zbrojení lidstvo několikrát na pokraj jaderného konfliktu.
V roce 1970 byla uzavřena smlouva o nešíření jaderných zbraní. Jaderné velmoci se zavázaly dále nerozšiřovat své arzenály a postupně je rušit. Všechny ostatní země se vzdaly možnosti vyrábět jaderné zbraně. V osmdesátých letech, v době velkého mezinárodního napětí, zahájil Gorbačov a lidé kolem něj politiku jednostranného odzbrojení. Zdálo se, že nebezpečí jaderného konfliktu je jednou provždy zažehnáno a že začíná nová epocha míru. Na začátku devadesátých let dohody mezi Spojenými Státy a Ruskem vedly k odstranění tisíců jaderných taktických hlavic.
V roce 1995 Čína a Francie, navzdory celosvětovým protestům, provedly jaderné pokusy. Jejich příklad následovala Indie, Pákistán a nedávno Severní Korea. Sedmá konference k revizi této dohody v květnu 2005 ztroskotala. Hlavním důvodem tohoto neúspěchu bylo odmítnutí Spojených Států spolupracovat na vytvoření zóny bez jaderných zbraní na Středním východě a odmítnutí jaderných velmocí vypracovat program na vlastní úplné odzbrojení.
NATO se pohybuje mimo tuto dohodu a otevřeně ji porušuje. Spojené Státy rozmístily jaderné hlavice na různých amerických základnách v Evropě: v Německu, Belgii, Holandsku, ve Velké Británii, v Itálii a v Turecku. Spojené Státy stále sledují starý plán, vytvoření Protiraketového deštníku. V Evropě chtějí umístit rakety, schopné odrazit eventuální cizí útoky. Vždy se snažily vyhnout situaci, kdy by jaderný konflikt mohl zasáhnout jejich území. Jejich snahou je přemístit dějiště možných konfliktů na jiné kontinenty, například do Evropy.
Přes snížení počtu jaderných zbraní v devadesátých letech zůstává na světě přibližně 16.000 atomových hlavic, které by stačily na zničení naší planety celkem 25 krát. Rusko vlastní 7.500 jaderných hlavic, Spojené Státy 7.200, Francie 300, Čína 260, Velká Británie 215 a následují Pákistán , Indie, Izrael a Severní Korea. (údaje z roku 2014 - SIPRI)
Svět bez válek a násilí
17. 3. 2016
Video: Rostoucí mír nebo rostoucí destrukce
best Running shoes brandMarki Zobrazit fotogalerii v detailu článku: 1