Druhý Světový pochod za mír a nenásilí navštívil Prahu 20. 2. 2020!

TISKOVÁ ZPRÁVA
Svět bez válek a násilí - 20. února 2020

Druhý Světový pochod za mír a nenásilí, který odstartoval 2.10.2019 z Madridu, objíždí celý svět a bude zakončen 8.3.2020 opět v Madridu, navštívil Prahu 20.2.2020!

Ze základního týmu druhého Světového pochodu za mír a nenásilí přijel včera do Prahy hlavní koordinátor Světového pochodu za mír a nenásilí a zakladatel mezinárodní organizace Svět bez válek a násilí Rafael de la Rubia ze Španělska a pan Deepak Vyas z Indie.

„Máme za sebou 141 dní a za tu dobu Světový pochod uskutečnil aktivity ve 45 zemích a asi 200 městech na všech kontinentech. To bylo možné díky podpoře mnoha organizací a zejména dobrovolné a nezištné podpoře tisíců aktivistů po celém světě. Jsme v posledním úseku v Evropě, z České republiky cestujeme do Chorvatska, Slovinska, Itálie a cestu Světového pochodu kolem světa uzavřeme ve Španělsku 8. března, na Mezinárodní den žen.“ zmínil ve svém příspěvku pan Rafael de la Rubia v rámci panelové diskuze, která se zaměřila především na jeden z hlavních cílů druhého Světového pochodu, a to na zvýšení povědomí o obrovském nebezpečí, které představují jaderné zbraně na světě a zcela novou situaci, kterou představují postupné ratifikace Smlouvy o zákazu jaderných zbraních schválené 7. července 2017 v OSN.

„Situace je taková, že Smlouva byla schválena 122 zeměmi, z nichž 81 ji již podepsalo a 35 už i ratifikovalo. Odhaduje se, že potřebných 50 zemí bude dosaženo v následujících měsících s tím, že vstoupí v platnost na mezinárodní úrovni, což je mimořádně významný první krok pro lidstvo na cestě k jejich vymýcení.“

Panelová diskuze se pak zabývala i situací v České republice a otázkou proč Česká republika sjednávání této významné smlouvy na půdě OSN společně s jadernými mocnostmi bojkotovala.

Pan Miroslav Tůma ve svém vystoupení mj. připomněl důvody, které koncem ledna t.r. vedly americkou nevládní organizaci Bulletin atomových vědců k varovnému posunutí ručiček tzv. Hodin posledního soudu (Doomsday Clock) k nastavení na 100 vteřin do půlnoci, neboli konce lidské civilizace.  Zdůraznil bezpečnostní hrozbu představovanou jadernými zbraněmi v důsledku jejich modernizace a možností jejich šíření vyvolané koncepcí jaderného odstrašování. Poukázal také na  zhoršování bezpečnostních vztahů mezi USA a RF zejména v kontrolně-zbrojní oblasti a charakterizoval význam mezinárodních smluv se vztahem k jaderným zbraním, jako jsou např. Smlouva o nešíření jaderných zbraní (NPT), Smlouva o všeobecném zákazu jaderných zkoušek (CTBT) a Smlouva o zákazu jaderných zbraní (TPNW).

„Jaderné odzbrojení je základním předpokladem na cestě k celosvětovému míru. Na základě mezinárodních dohod, diplomatických jednání a v mezinárodní spolupráci musíme postupně pracovat na odstranění všech jaderných zbraní a to včetně střeliva z ochuzeného uranu. Nadále je třeba prosazovat zákaz vývoje a  šíření všech zbraní hromadného ničení a ustanovit efektivní mezinárodní kontrolní orgán se silným mandátem.“ Řekl Tomáš Tožička z české pobočky sítě Social Watch.

"Okrem atómových zbraní, ktorých použitie by malo katastrofálne následky pre celú planétu netreba zabúdať na zbrane konvenčné. Tie spôsobujú utrpenie nespočetnému počtu ľudí denno dene. Česká republika tieto zbrane vyváža prakticky do celého sveta. A preto ak u nás chceme hovoriť o odzbrojení, musíme hovoriť aj o obmedzení obchodu so zbrańami". Říká Peter Tkáč z organizace Nesehnutí.

Dále vystoupila i paní Alena Gajdůšková – poslankyně Poslanecké sněmovny PČR, členka PNND, která se zavázala působit na své kolegy v Poslanecké sněmovně, aby se více poslanců připojilo k podpoře Smlouvy o zákazu jaderných zbraní a uvítala informaci ze Španělska, že není v rozporu se žádným závazkem, aby se členský stát NATO připojil k této Smlouvě o zákazu jaderných zbraní a ratifikoval ji.
Po ukončení panelové diskuze se účastníci přesunuli symbolickým „Pochodem  za mír a nenásilí“ z Novotného Lávky na Národní – do kina Evald, kde od 18:00 hod. proběhla česká  premiéra dokumentárního filmu "Začátek konce jaderných zbraní".

Jeho režisér Álvaro Orus ze Španělska před promítáním řekl: „ Je to dokument vytvořený mezinárodní tiskovou agenturou Pressenza, agenturou dobrovolných novinářů spojenou s myšlenkou nenásilí a lidsko-právními tématy. Je vyroben tak, aby mohl být užitečný pro všechny iniciativy a aktivisty, kteří se snaží podpořit Smlouvu o zákazu jaderných zbraní.
Španělsko, moje země, stejně tak jako ani Česká repubika vznik Smlouvy nepodpořily a věříme, že takové rozhodnutí by se nemělo dělat bez konzultace s občany, kteří o tom obecně nebyli informováni a zkrátka se o tom vůbec neví. Naším cílem je tedy toto ticho o tomto tématu přerušit, zvýšit povědomí a povzbudit občany všech zemí, kteří jsou obecně proti jaderným zbraním, aby tento zákaz podpořily.“


Celý den Světového pochodu za mír a nenásilí byl pak zakončen Happeningem "Dejme šanci míru" na Václavském náměstí -Můstku. Společná meditace za mír, psaní a pálení těch nejhlubších přání všech účastníků v symbolickém ohni i hudební a taneční vystoupení byly mimořádně emotivním a příjemným zakončením tohoto mezinárodního setkání v Praze.

Předem děkujeme za Vaši pozornost  tomuto tématu a zveřejnění informace. Přikládáme několik fotografií z průběhu dne.
Za mezinárodní organizaci
Svět bez válek a násilí
Dana Feminová
mobil: 777711911

Mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí působí od roku 1995 a od té doby se rozšířila do více než třiceti zemí po celém světě. V roce 2009 iniciovala první Světový pochod za mír a nenásilí – mezinárodní projekt, k němuž se připojily tisíce organizací, institucí, osobností a politiků z téměř stovky zemí. www.svetbezvalek.cz
V roce 2017 byla Nobelova cena míru udělena za přínos v procesu sjednávání Smlouvy o zákazu jaderných zbraní mezinárodní kampani ICAN (The International Campaign to Abolish Nuclear Weapons), jejíž je Svět bez válek a násilí součástí.

 

 

Authentic Nike Sneakersnike headquarters Sneakers
 Smlouva o zákazu jaderných zbraní (TPNW) Smlouva o zákazu jaderných zbraní (TPNW) Smlouva o zákazu jaderných zbraní (TPNW) Smlouva o zákazu jaderných zbraní (TPNW)
Zobrazit fotogalerii v detailu článku: 1

Komentáře