Galerie: 1 fotografií

Vydáno: Středa 14. 10. 2015

Kategorie: Zprávy

Tags: Amnesty International vývoz zbraní

Vývoz zbraní z ČR roste na úkor ochrany lidských práv

Zdroj: Amnesty International 

Amnesty International dlouhodobě upozorňuje Ministerstvo zahraničních věcí na závažné rozpory mezi deklarovanou podporou demokracie a lidských práv na jedné straně a podporou exportu vojenského materiálu do zemí, kde hrozí jejich porušování na straně druhé.

Amnesty International je přesvědčena, že do zemí, v nichž hrozí reálné riziko zneužití zbraní za účelem potlačování lidských práv, by k vývozu zbraní nemělo docházet. A to nejen s ohledem na platná kritéria pro udělení licence na vývoz zbraní, ale také s ohledem na politiku podpory demokracie v rámci transformační a rozvojové spolupráce, která staví své priority na ochraně lidských práv, místním rozvoji a demokratických hodnotách.

Země, kam ČR exportovala zbraně v roce 2013
V roce 2013 ČR vyvezla vojenský materiál taky do 30 zemí, které hrubě porušují lidská práva a zároveň v nich chybí standardy kontroly pohybu zbraní. Často se jedná o represivní režimy, kde státy nedisponují demokratickou kontrolou ozbrojených složek, nezávislým soudnictvím a policií. Při celkovém objemu exportu 286 096 tis EUR (7, mld. Kč) činí tato částka zhruba 138 241,6 tis. EUR (3,66 mld. Kč) jde o 48% celkového vývozu z ČR.

Země: Afghánistán, Alžírsko, Angola, Bahrajn, Burkina Faso, Čína, Egypt, Etiopie, Jemen, Kamerun, Kosovo, Jordánsko, Irák, Kambodža, Kazachstán, Keňa, Malajsie, Mauritánie, Nigérie, Omán, Pákistán, Ruská federace, Saúdská Arábie, SAE, Singapur, Srí Lanka, Thajsko, Turkmenistán, Uganda, Vietnam.

Země, kam ČR exportovala zbraně v roce 2014

V roce 2014 ČR vyvezla vojenský materiál do 35 zemí, které hrubě porušují lidská práva a zároveň v nich chybí standardy kontroly pohybu zbraní. Často se jedná o represivní režimy, kde státy nedisponují demokratickou kontrolou ozbrojených složek, nezávislým soudnictvím, policií a elitami, které by byly zodpovědné vůči svým občanům. Při celkovém objemu exportu 421,9 mil. EUR (11,62 mld. Kč) činí tato částka zhruba 207,9 mil. EUR (5,73 mld. Kč), což je 49,29% celkového vývozu z ČR.

Země: Afghánistán, Alžírsko, Angola, Ázerbájdžán, Bahrajn, Burkina Faso, Čína, Egypt, Etiopie, Irák, Jemen, Jordánsko, Kamerun, Kazachstán, Keňa, Konžská republika, Kosovo, Kuvajt, Libye, Libanon, Malajsie, Maroko, Nigérie, Omán, Pákistán, Ruská federace, SAE, Saudská Arábie, Singapur, Srí Lanka, Thajsko, Turkmenistán, Uganda, Venezuela, Vietnam


Podepsat Výzvu

Sports ShoesNIKE
Zobrazit fotogalerii v detailu článku: 1

Komentáře