Téma uprchlíků. Manipulace informací s cílem šířit strach.

Na sociálních sítích existují stále aktivní skupiny, které mají jediný cíl: šířit strach a vzbuzovat pocity nenávisti a násilí. Používají techniku manipulace informací. Působivé fotky, představy vytržené z kontextu, které vzbuzují pocit hrozícího nebezpečí.

Malý příklad. Tisíce lidí vidělo video z manifestace imigrantů v Itálii– ve městě Castel volturno, v roce 2008. Na videu je vidět imigranty pochodující ulicemi jak křičí a násilně rozbíjejí věci kolem sebe. Video obíhalo s vysvětlením, že imigranti jsou násilní a jsou velkým nebezpečím pro naši společnost. Problém je, že není řečen celý příběh. Kdo dal na internet toto video se vzkazy vzbuzujícími strach a nenávist, zapomněl uvést jeden detail: a totiž to, že den před touto scénou bylo samopaly zastřeleno 6 mladých afričanů a to zcela bezdůvodně – podle mnohých byli zastřeleni pouze z důvodu xenofobie. Jednomu z imigrantů, kteří byli uvnitř křejčovství, kde se to stalo, Josephovi Ayimborovi z Ghany, který bydlel v Castel Volturno už 8 let a podařilo se mu přežít tím, že dělal mrtvého, se podařilo zahlédnout obličej toho, kdo střílel. Později se díky jeho svěděctví podařilo dopadnout autory tohoto masakru.
Imigranti z videa tedy demonstrovali po tomto masakru a dožadovali se, aby státní instituce zasáhly a chránily je. Dělali to naštvaně a násilně – což je namístě odsoudit – ale nikoho nenapadli, nikomu neublížili.
 
Je velmi smutné přihlížet, jak tolik lidí věří manipulacím tohoto typu aniž by přemýšleli, aniž by si uvědomovali, že v každé zprávě ja obsažen skrytý obsah, který má největší sílu. Nepadejme do  nastražených pastí a nestávejme se komplicemi těchto manipulátorů, kteří jsou často placeni pochybnými skupinami a sledují bůhvíjaké cíle! Nevstupujme i my do roztáčející se spirály nenávisti a násií!
 
Neříkáme, že imigranti jsou všichni jen dobří lidé. Bohužel víme, že dnes je násilí všude. Říkáme, že je zde záměr vytvářet strach, teror, rozdmýchávat ty nejnižší zvířecí pocity, které máme. Strach napomáhá manipulovat lidi a nechat je přijmout i rozhodnutí, která jdou proti jejich vlastním zájmům.
 
Něco podobného se stalo například i letos v březnu.1 Proto, aby český národ přijal ponížení z okázalé přítomnosti amerického vojska na vlastním území, proto aby bylo možné ospravedlnit miliardy vkládané do zbrojení jak vyžaduje členství v NATO, probíhala velmi silná mediální kampaň vytvářející strach. Došlo se i k prohlášením, že Putin chce znovu obnovit staré sovětské impérium. Zcela iracionální prohlášení bez jakéhokoliv podkladu, které ale probouzí hluboký strach.
 
Je opravdu velmi smutné vidět tolik dobrých lidí, často i aktivních v oblasti humanitární pomoci nebo účastnícíh se různých skupin s cílem osobnostního a duchovního rozvoje nebo ve skupinách žádajících větší sociální spravedlnost, jak jednoduše padají do těchto pastí a stávají se jejich oběťmi. Nestávejme se ozvěnou darebáků!
 
Je také velmi smutné vidět lidi, kteří podpořili aktivity “Světa bez válek” proti válce na Ukrajině, kteří s námi úplně souhlasili, že informace v médiích jsou velice povrchní neli přímo falešné, jak teď, aniž by přemýšleli, věří způsobu, kterým jsou podávány informace o problému s uprchlíky.
Jsme ve velmi komplikovaném historickém okamžiku. Najít světlo v rozumu a klid v srdci je zcela zásadní, abychom nesklouzli do spirály násilí a nenávisti.
 
Gerardo Femina
Na fotografii společná manifestace imigrantů s občany města Castel Volturno, 2014
 
 
affiliate link traceMens Nike Sneakers
Na fotografii společná manifestace imigrantů s občany města Castel Volturno, 2014
Zobrazit fotogalerii v detailu článku: 1

Komentáře