Vydáno: Sobota 5. 2. 2011

Kategorie: Oficiální stanoviska

Tags: nanásilné revoluce

Stanovisko k situaci v Egyptě a na Blízkém východě

K událostem v Egyptě zaujímá Svět bez válek a násilí následující stanovisko:

 1. Plně podporujeme občany Egypta, kteří demonstrují za legitimní a lidské právo změnit svou vládu, která je v rukách diktátora držícího se u moci již 30 let. Upozorňujeme, že 66 procent egyptské populace ještě nebylo narozeno, když Mubarak převzal moc v zemi.
 2. Podporujeme požadavek, aby Mubarak ihned a bezpodmínečně odstoupil.
 3. Odsuzujeme všechny násilné činy, ať už byly spáchány členy zmatených bezpečnostních sil nebo demonstranty. Vyzýváme budoucí egyptskou vládu, aby jedince, zodpovědné za násilí, předvedla před soud, kde by se zodpovídali za vraždy a zranění, způsobené během protestů.

K událostem na Blízkém východě zaujímá Svět bez válek a násilí následující stanovisko:

 1. Lidem nesmí být odepírána svoboda. Čas od času se v lidské historii objevují momenty, kdy si lidé uvědomí selhání společnosti, jejich iluze se rozplynou a ukáže se cesta vpřed k otevřené budoucnosti, směřující k rozvoji člověka, sociální spravedlnosti a vyjádření lidského záměru žít ve světě bez násilí.
 2. Sledujeme, jak občanská hnutí v Alžírsku, Jordánsku, Sýrii, Jemenu a dalších zemích nabývají na síle a stojíme za nimi.
 3. Vítáme fakt, že navzdory tomu, že média po celém světě ukazují hlavně násilné činy, šokující záběry pálení vlajek a oběšené figuríny, velká většina lidí demonstruje naprosto bez záměru použít násilí.

Odsuzujeme:

 1. Mubarakovo prohlášení, že hodlá zůstat u moci až do voleb v srpnu 2011, a vyzýváme ho, aby odstoupil ihned,
 2. vlády USA a evropských zemí za jejich slabost, podporu Mubarakovi a za obrovské částky, kterými po desetiletí podporovaly egyptskou armádu,
 3. pokrytectví západních vlád, které často přehlížejí násilí po celém světě a podporují násilné a nedemokratické režimy, dokud slouží jejich zájmům,
 4. a panikaření těch politiků, kteří předpovídají takový vývoj situace, který nebude přát jejich zahraničním zájmům.

Vyzýváme vlády všech zemí, v nichž probíhají masivní občanské protesty:

 1. aby okamžitě odstoupily,
 2. aby obnovily svobodu slova a vyjadřování,
 3. a aby umožnily přechod k nové éře svobody pro muže, ženy, staré i mladé, tak, jak se to stalo v zemích bývalého Východního bloku v roce 1989.

Vyzýváme vlády všech zemí na světě, aby podporovaly občanská hnutí, která se snaží vyjadřovat své názory a jednají nenásilně.

Děkujeme za inspiraci, kterou nám přinášejí lidé, snažící se něco změnit, aniž by se uchýlili k násilí. Budeme stát za všemi lidmi aktivního nenásilí až do dne, kdy se jim podaří dosáhnout svých cílů. Podněcuje nás, že nové generace stojí v čele tohoto hnutí pro změnu a vyzýváme občanskou společnost, po léta potlačovanou, aby se rychle zorganizovala a vybrala dobré nové vůdce vysokých morálních kvalit - nové tváře, odhodlané zlepšit zdravotnictví, vzdělání a sociální práva pro všechny občany své země.

Tony Robinson
mezinárodní mluvčí Světa bez válek a násilí
3. února 2011

Running sneakerssurvetement adidas femme 2017 super league results University Gold - Grailify
Zobrazit fotogalerii v detailu článku: 0

Komentáře