Vydáno: Středa 14. 12. 2011

Kategorie: Oficiální stanoviska

Tags: Sýrie

Prohlášení k situaci v Sýrii

Svět bez válek a násilí s hlubokým znepokojením pozoruje dramatické události, které se v posledních měsících odehrávají v Sýrii. Je jasné, že nenásilné protesty v Tunisku a Egyptě neposloužily jako model v případě Libye, kde vlády evropských zemí a USA namísto posilování nenásilných a mírových hnutí podpořily cestu války a ozbrojené konfrontace. Kaddáfí byl svržen, ale stejně jako v případě Iráku a dalších zemí byla Libye zcela zničena a nyní je v situaci sociální katastrofy s vysokým počtem mrtvých, zraněných a fyzicky i psychicky traumatizovaných osob. Bude trvat desítky let, než se tato země zotaví. Na rozdíl od toho, co říkají média, demokracie tam neporoste a spíše se začnou objevovat radikální tendence. Obáváme se, že v Sýrii se bude opakovat stejná situace.

Většina Syřanů se diktatuře a vládním represím postavila nenásilně. Zároveň ale stoupá vliv ozbrojených skupin – pravděpodobně financovaných různými zájmy s podporou USA, Izraele a dalších států – které mají na mušce svržení syrského režimu již mnoho let. Rusko a Čína signalizují, že nedopustí, aby se v Sýrii opakoval libyjský scénář. Destabilizace regionu může mít nepředvídatelné následky.

Pozorujíce tuto tragickou situaci vyjadřujeme naše znepokojení a požadujeme:

  • ukončení vládních represí vůči nevinným občanům, kteří demonstrují nenásilně, a otevření volebního procesu, při němž občané Sýrie budou mít možnost zvolit si sami svou vládu;
  • aby západní vlády v čele s USA, Velkou Británií a Francií přestaly podporovat, financovat a dodávat zbraně násilné opozici a aby jednoznačně podpořily řešení konfliktu bez ozbrojené konfrontace.

Znovu zdůrazňujeme:

  • naši podporu všem formám mírových a pokojných protestů v Sýrii, které usilují o zlepšení životních podmínek a zároveň odmítají cestu násilí a občanské války;
  • potřebu posílit hledání mírových a nenásilných způsobů, jaké byly vyvinuty v jiných zemích, protože to je jediný způsob, který zajistí skutečný pokrok v tomto komplikovaném světě. Násilí vede k dalšímu násilí a zde může mít nepředstavitelně závažné následky v celosvětovém kontextu vzhledem k choulostivému okamžiku, ve kterém se právě nacházíme.

Doufáme, že represe a krveprolití v Sýrii skončí co nejdříve, aby mohla nastat nová éra, ve které budou postupně realizována nejhlubší přání Syrského lidu.

Mezinárodní oficiální stanovisko Světa bez válek a násilí, 10. 12. 2011
přečíst v angličtině | přečíst ve španělštině

latest Nike Sneakersadidas Yeezy Boost 350
Zobrazit fotogalerii v detailu článku: 0

Komentáře