Galerie: 1 fotografií

Vydáno: Pátek 2. 6. 2023

Kategorie: Zprávy

Petice proti vojenské smlouvě mezi ČR a USA chce zabránit její ratifikaci

Praha (1.6. 2023) – Vláda na konci dubna schválila vojenskou dohodu mezi ČR a USA, která upravuje možnou budoucí přítomnost amerických vojáků a výstavbu základen na českém území. Smlouvu již podepsali ministři obrany obou zemí a nyní se očekává proces ratifikace dohody parlamenty.

Několik českých občanských iniciativ (spolek Svatopluk, výzva Mír a spravedlnost, organizace Svět bez válek a násilí a iniciativa Ne základnám) spojilo své síly a spouští petici proti této vojenské dohodě. Petice je adresovaná Poslanecké sněmovně ČR a sběr podpisů se bude odehrávat podle petičního zákona s cílem dosáhnout hranice 10tis podpisů tak, aby došlo k veřejnému slyšení zástupců signatářů na půdě parlamentu a ten ji posléze odmítl ratifikovat.

Dva hlavní důvody, které petice pro odmítnutí vojenské dohody uvádí, jsou: 1/ dohoda nerozlišuje mezi obranným a útočným užitím našeho území armádou USA a iniciátoři petice odmítají, aby ČR dohodou umožnila armádě USA z českého území vést i vojenské útoky, 2/ dohoda omezuje výhradní pravomoci ČR v trestních otázkách budoucích amerických příslušníků na českém území a s výjimkami je přenechává cizí státní jurisdikci, přičemž to navíc činí jednostranně a tím zakládá nerovnost smluvních stran.

„Tato petice nezpochybňuje naše členství v NATO, ale vyzývá k odmítnutí poskytnout území ČR jako základnu pro útočné operace armády USA,“ uvedl předseda petiční výboru prof. Petr Drulák.

Petiční výbor tvoří prof. Petr Drulák (předseda), Matěj Stropnický za výzvu Mír a spravedlnost, Táňa Bednářová z organizace Svět bez válek a násilí, právník Zdeněk Koudelka ze spolku Svatopluk a Eva Novotná, mluvčí iniciativy Ne základnám.

Kontakty:
Petr Drulák tel.: 776 784 437
Matěj Stropnický tel.: 605 344 748
Jana Turoňová tel.: 736 488 460

Petice proti ratifikaci DOHODY MEZI ČESKOU REPUBLIKOU A SPOJENÝMI STÁTY AMERICKÝMI O SPOLUPRÁCI V OBLASTI OBRANY

Zobrazit fotogalerii v detailu článku: 1

Komentáře