Vydáno: Pondělí 28. 6. 2010

Kategorie: Zprávy

Nový mezinárodní tým Světa bez válek a násilí se pouští do práce

Po šesti měsících proměny v demokratickou mezinárodní federaci se nový Světový koordinační tým Světa bez válek pouští do práce, aby podpořil základní týmy společenského hnutí, které spojuje otázky každodenního násilí doma i v práci s globálními hrozbami války a jaderných zbraní. „Snažíme se dělat v oblasti válek a násilí to, co Greenpeace v ekologii."

Mezinárodní humanistická organizace Svět bez válek a násilí, hybná síla loňského Světového pochodu za mír a nenásilí, se na šest měsíců vytratila mimo zraky veřejnosti, s výjimkou květnové konference NPT v New Yorku, aby se transformovala v plně demokratickou instituci, jejíž členové mají plnoprávný hlas při všech rozhodnutích federace.

Organizace byla založena v roce 1995 ve Španělsku Rafaelem de la Rubia z Humanistického hnutí. Milníkem se stal loňský rok, kdy iniciovala Světový pochod za mír a nenásilí, k němuž se připojily stovky dalších organizací a tisíce dobrovolníků. Pochod prošel téměř stovkou zemí, usilujíce o jaderné odzbrojení, ukončení válek, masivní škrty ve vojenských výdajích a zřeknutí se války jako nástroje zahraniční politiky vlád.

Závěrem Světového pochodu, na třídenním zasedání v Argentině, položili aktivisté Světa bez válek základy nové organizační struktury se třemi úrovněmi: základní, národní a mezinárodní. Prozatímní koordinační tým převzal dohled nad interními volbami a na konci května si potom plní členové ze 40 zemí online zvolili 12 členů nového Světového koordinačního týmu.

Zvolen byl tým 12 osob z následujících zemí: Iráku, Mosambiku, Polska, Řecka, České republiky, Itálie, Španělska, Maroka, Kanady, Argentiny a Brazílie.

13. června se tým poprvé setkal, aby zahájil práci na důležitých tématech, jako například koordinace, oficiálních stanovisek, kampaní, webových stránek, komunikace, propagace a dalších.

Důležitou otázkou bylo, kdo by se měl stát pro příští dva roky mezinárodním mluvčím. Touto funkcí byl pověřen Tony Robinson, Angličan žijící v Polsku a člen mezinárodního týmu loňského Světového pochodu.

Po setkání prohlásil: „Svět bez válek a násilí je zpět! Po dobu šesti měsíců jsme řešili důležité vnitřní záležitosti a nyní nastala chvíle, kdy se můžeme s odhodláním pustit do rozvoje společenského hnutí, potřebného pro vymýcení násilí z naší planety."

„V květnu jsme v OSN měli možnost vidět, jak funguje mezinárodní diplomacie, a je to bolestivá zkušenost. Ale co více můžeme očekávat? Diplomaté odrážejí vůli svých vlád - jak tedy můžeme bez tlaku veřejnosti na vlády očekávat, že budou diplomaté jednat v náš prospěch?"

Nový Světový koordinační tým složený z mužů a žen všech generací z 11 zemí a 4 kontinentů, má před sebou velký kus práce. Jejich úkolem je pomoci s rozvojem místní úrovně všemi možnými způsoby.

Na otázku, co lze očekávat od Světa bez válek a násilí v příštích dvou letech, Tony Robinson odpověděl: „Snažíme se dělat v oblasti válek a násilí to, co Greenpeace dělají v ekologii. Musíme stále prosazovat myšlenku, že svět bez násilí je cílem a aktivní nenásilí je cestou k němu. Co se děje v našem soukromí, ve vztazích s našimi přáteli a rodinou, má přímou souvislost se systémem hodnot, který je tak hluboce zakořeněný v naší společnosti. Říká se, že peníze jsou všechno. My odmítáme takovou vizi společnosti. Naším úkolem je zajistit, aby měl každý narozený člověk možnost a právo na rozvoj svých schopností bez hrozby války, hladu, nemocí, chudoby a násilí v jakékoliv formě. V příštích dvou letech lze očekávat velké věci!"

Zdroj: Pressenza.com | překlad: Martina Kuncová

Chceš se připojit ke Světu bez válek? Můžeš se přidat ke dvěma základním týmům, které existují v Praze a v Brně, nebo založit vlastní skupinku. Napiš na info@svetbezvalek.cz, případně brno@svetbezvalek.cz. Jsme i na Facebooku »

 

latest Running SneakersNIKE
Zobrazit fotogalerii v detailu článku: 0

Komentáře