Mírová tramvaj projela Prahou. Velký projev solidarity s oběťmi válek a chudoby

Zdroj: Mezinárodní tisková agentura Pressenza
Autor:  Gerardo Femina
Video "Mírová tramvaj"
Video "Flash mob"

Na Mezinárodní den míru projela Prahou Mírová tramvaj. Smyslem akce bylo podpořit hledání mírových a nanásilných řešení v konfliktních situacích a vyjádřit solidaritu s lidmi, kteří kvůli občanským válkám a nezdařeným invazím opouští své země a hledají bezpečí.
V České republice není ve vzduchu cítit šílenství fašistů jako v Maďarsku, ale atmosféra kolem uprchlické krize je těžká a dusivá. Malé strany využívají situace s rasistickými prohlášeními, aby získali souhlas a už přemýšlí o příštích volbách. Na sociálních sítích se potulují skupiny, které tím, že manipulují s informacemi, podněcují nenávist a strach. Jak součastný Prezident M. Zeman, tak i ten bývalý známý pro svou výstřednost, V. Klaus, přispívají svými výroky k rozšiřování atmosféry strachu, podezírání a uzavírání.
Připomíná to povídku od Kafky, tolik strachu a tolik řečí pro pár desítek uprchlíků, kteří doposud požádali o politický azyl.
V této situaci, událost konaná v Praze 21. září, na Mezinárodní den míru, nabývá velkého významu. V průběhu akce byly tři informační stánky na různých náměstích města:

  • jeden na téma solidarita mezi národy,
  • druhý na téma mír jako nutný předpoklad rozvoje a
  • třetí na téma spolupráce pro rozvoj.

Ale především tramvaj - tramvaj míru - která projížděla celým městem a vyzývala lidi k nástupu, ke kávě a k popovídání si o těchto velkých problémech, kterým čelí náš svět. Akci zakončil hudební "flash mob": umělci různých kultur, náboženství a hudebních stylů se sešli poprvé na Václavském náměstí a vytvořili improvizovaný koncert.
Táňa Bednářová, z organizace Svět bez válek a násilí, uvádí, že není žádné pozitivní řešení uprchlické krize, dokud nedojde k zastavení války v Sýrii. Ale válka v Sýrii může být zastavena, pouze tehdy, změní-li Západ svou agresivní politiku na Blízkém východě a v severni Africe. Usilujme o mír a rozvoj a buďme solidární s obětmi válek, bídy a ekologických katastrof.
"Jen v míru jsme schopni zajistit osobní a společenský rozvoj pro naše blízké. Podpora a posilování míru spolu s rozvojem pak jsou zásadním faktorem pro zajištění lidské důstojnosti. Jsou nezbytné i k tomu, abychom lidem, kterým pomáháme najít azyl před válečným běsněním, pomohli vrátit se domů co nejdříve, aby i oni mohli být se svými blízkými a znovu budovat svou zničenou vlast," uvádí Tomáš Tožička

 

latest Running SneakersAlle Artikel
Zobrazit fotogalerii v detailu článku: 1

Komentáře