Galerie: 1 fotografií

Vydáno: Úterý 19. 7. 2022

Kategorie: Zprávy

Marketing války se odehrává v Praze

Neuvěřitelná válečná výstava zorganizovaná Ukrajinou v českém hlavním městě.

Když jsem si přečetl zprávu o výstavě, do poslední chvíle jsem doufal, že je to jen další falešná zpráva. Jedna z těch zpráv, které vymyslel nějaký dobrák jen proto, aby vyvolal rozhořčenou reakci, nebo sociální experiment výstředního sociologa.

Ale ne. Po příjezdu na Letenskou pláň naproti stadionu Sparty Praha jsem to musel přehodnotit. Všechno je to pravda, i když je to celé neuvěřitelné.

Magistrát hlavního města Prahy přijal návrh ukrajinského velvyslanectví v České republice na uspořádání výstavy ruských zbraní, které ukrajinská armáda v posledních měsících zničila. Uprostřed války ukrajinská vláda organizuje konvoj nákladních automobilů, které převážejí zničenou techniku nepřítele do zahraničí, aby ji ukazovali veřejnosti na bezplatné výstavě.

Přede mnou, seřazené jedno za druhým jako přízračná vojenská kolona, stojí několik obrněných vojenských vozidel. Tanky vykuchané dopadem raket a velká pásová vozidla se střechou proraženou bombou nebo vyhozenými do povětří minou. Dveře byly ponechány otevřené, aby si veřejnost mohla lépe prohlédnout plameny zničené interiéry a zlověstnou podívanou na rozervané plechy, z nichž trčely ohavné svazky mechanických vnitřností.

Před největším a nejimpozantnějším vozidlem je naskládána řada nevybuchlých raket, částí raket a velkých úlomků bomb.

Surrealistickou podívanou sleduje malá skupinka lidí, včetně několika dětí, které přivedli jejich prarodiče, a zvědavě se prochází mezi troskami. Lidé se pohybují v tichosti a někteří to fotografují. Vedle každého vozidla byly umístěny názorné cedule s popisem detailů vozidla a způsobu jeho zničení a v horní části kolony se tyčí impozantní modrožlutý plakát, na kterém je velkými písmeny v angličtině napsáno heslo "Buď statečný jako Ukrajina"!

Jedná se o skutečnou globální marketingovou operaci, nikoli o ojedinělý případ. Je to marketing války. Nejpozoruhodnější věc, které jsem si všiml a která mě děsí, je, že tato operace není určena k tomu, aby lidé vnímali hrůzy války, ale přesně k opačnému účelu.

Zde je válka vyzdvihována. Zde se chce vyjádřit hrdost na to, že nepřítel byl zastřelen, živočišné vzrušení z toho, že zničil, ponížil a zabil ty, kteří se nám odvážili postavit. Chce se sdílet uspokojení a čest, že se podařilo porazit a pokořit padouchy. Ta scéna jako by nás vracela v čase - připomíná hrůzostrašné praktiky některých národů minulosti, kdy bylo zvykem pověsit nebo probodnout těla nepřátel zabitých v bitvě u městských bran, aby se vzbudil strach a respekt a aby to sloužilo jako varování.

Zároveň je to snaha vyvolat teror, vyvolat v lidech pocit ohrožení, zapojit do zuřivé konfrontace další lidi, další země, další síly. Zdá se, že Ukrajina nejedná s úmyslem požádat o pomoc při hašení plamenů hořících na jejích hranicích, ale s cílem zajistit, aby se oheň rozšířil všude.

Za hranicí toho, co si o tomto konfliktu můžeme myslet. Vedle všech argumentů, které by člověk chtěl vidět na jedné či druhé straně, je nejzřetelnějším faktem, který lze pozorovat, naprostá absence vůle to ukončit. Člověk téměř fyzicky vnímá tlak moci, který má zajistit, aby byla překročena hranice. Aby byla překročena tenká hranice, za níž se naše lidskost vytrácí a dává prostor našim nejhorším stránkám.

Sandro Curatolo
Europe for Peace

Zobrazit fotogalerii v detailu článku: 1

Komentáře