Lidstvo se může radovat: Jaderné zbraně budou zakázány

Lidstvo se může radovat: jaderné zbraně budou zakázány, díky odvaze 50 vlád, které ratifikovaly Smlouvu o zákazu jaderných zbraní (TPNW) a vytrvalé práci organizací a aktivistů, kteří bojovali za to, aby se to podařilo.
Mezinárodní kampaň za zrušení jaderných zbraní (ICAN), která sdružuje více než 500 organizací, včetně naší organizace Svět bez válek a násilí, byla při prosazování Smlouvy klíčová.

Smlouva o zákazu jaderných zbraní vstoupí v platnost 22. ledna 2021.
Dne 24. října 2020 se Honduras připojil ke 49 dalším zemím, které Smlouvu ratifikovaly, díky čemuž Smlouva vstoupí v platnost za dalších 90 dní.

Carlos Umaña, člen mezinárodního řídícího výboru ICANu a regionální viceprezident IPPNW pro latinskou Ameriku, v rozhovoru pro agenturu Pressenza řekl: „Dnes je historický den, který představuje milník v mezinárodním právu ve prospěch jaderného odzbrojení. Padesátou ratifikací je Smlouva o zákazu jaderných zbraní spuštěna a za tři měsíce, kdy oficiálně vstoupí v platnost, se zákaz stane mezinárodním právem. To ohlašuje začátek nové éry, v níž jsou jaderné zbraně konečně zakázány, ve které se sepisují a upevňují předpisy, které odmítají a vytlačují jadernou nadvládu a potlačují toxickou rétoriku, která nás nutí žít každý den pod touto velkou existenční hrozbou. Život, spolupráce, princip práva a zdravý rozum dnes zvítězí nad kulturou smrti, vyhrožováním a zneužíváním. Dnes je den naděje.“

TPNW byla schválena OSN dne 7. července 2017, přičemž pro ni hlasovalo 122 zemí.
To vše se podařilo i přes nedostatečnou podporu jaderně ozbrojených zemí a členy NATO (bez jakéhokoli právního odůvodnění těchto zemí) a odolávání obrovskému tlaku, který USA v posledních dnech vyvinuly na některé vlády, aby neratifikovaly.
Organizaci ICAN byla udělena Nobelova cena za mír za rok 2017 za propagaci TPNW.
Rádi bychom poblahopřáli všem organizacím, skupinám a aktivistům, kteří pracovali a stále pracují, aby lidstvo a planeta mohly začít kráčet cestou, která nás povede k likvidaci jaderných zbraní.

Země, které ratifikovaly TPNW:
Antigua a Barbuda, Rakousko, Bangladéš, Belize, Bolívie, Botswana, Cookovy ostrovy, Kostarika, Kuba, Dominika, Ekvádor, Salvador, Fidži, Gambie, Guyana, Svatý stolec, Honduras, Irsko, Jamajka, Kazachstán, Kiribati, Laos, Lesotho, Malajsie, Maledivy, Malta, Mexiko, Namibie, Nauru, Nový Zéland, Nikaragua, Nigérie, Niue, Palau, Palestina, Panama, Paraguay, Svatý Kryštof a Nevis, Svatá Lucie, Svatý Vincenc a Grenadiny, Samoa, San Marino, Jihoafrická republika, Thajsko, Trinidad a Tobago, Tuvalu, Uruguay, Vanuatu, Venezuela, Vietnam.

Svět bez válek a násilí
26. 10. 2020

Nike shoesGifts for Runners
Smlouva o zákazu jaderných zbraní TPNW
Zobrazit fotogalerii v detailu článku: 1

Komentáře