Galerie: 2 fotografií

Video

Vydáno: Sobota 4. 1. 2020

Kategorie: Zprávy

Tags: Táňa Fischerová

Jemná síla srdce a moudrosti - vzpomínka na Táňu Fischerovou

V průběhu uplynulých vánočních svátků, 25. prosince 2019, ve věku 72 let opustila Táňa Fischerová tento prostor a čas. Její památka je intenzivní v našich myšlenkách i v našich srdcích. Herečka, poslankyně, prezidentka politické strany, matka a silná, moudrá žena s velkým srdcem. Táňa byla tímto vším a mnohem, mnohem víc.

Táňa nám všem ukázala, že skutečná síla není síla arogance a násilí, ale je to ta, která pochází z hluboké vnitřní víry v sebe samého, vlastní myšlenky a v život sám. Jak řekl Silo: "...Je to jemnost vody proti tvrdosti skály."
 
Jako humanisté jsme s ní měli vztah plný porozumění, vzájemného respektu a hluboké empatie. Naše cesty se mnohokrát setkaly. Mnohokrát jsme se na ní obraceli kvůli podnětům, upřímnému názoru i pro inspiraci a mnohokrát ona sdílela a podporovala naše aktivity. Jako když podpořila hladovku, kterou Jan Bednář a Jan Tamáš protestovali proti instalaci vojenské základny USA s radarem v Brdech, nebo když v roce 2009 podpořila Světový pochod za mír a nenásilí. V roce 2015 sdílela naše obavy spojené s průjezdem amerického konvoje, když se po zuby ozbrojené americké jednotky s jejich poselstvím násilí a teroru projížděly po našem území. Velmi intenzivní a hlubokou společnou zkušeností bylo období, když Táňa kandidovala v první přímé volbě na Prezidentku republiky. Jako Humanistické hnutí jsme bezvýhradně podporovali její volební kampaň, protože jsme rozpoznávali základní humanistické principy v jejím programu, způsobu celé kampaně i v její osobě. Při této příležitosti se lidé bohužel rozhodli zvolit aroganci, povrchnost a mužský šovinismus a dnes platíme a sledujeme důsledky této nešťastné volby ...
 
Pokusy Táni zlepšit tento náš svět byly z určitého hlediska neúspěšné. Ale je tisíckrát lepší selhat ve snaze dosáhnout hodnot míru a nenásilí než pomíjivý úspěch tolika “osobností” kolem nás, které svým jednáním otravují společenskou atmosféru a brání rozvoji lidstva. Žijeme v dobách, které jsou příznivé pro “osobnosti” zvenčí velké, ale prázdné uvnitř. Táňa byla naopak zvenčí velmi drobná, ale uvnitř mimořádně velká.
Slovy jedné postavy z filmu režiséra Coppoli: Ve světě jsou světla a temné stíny, Táňa Fischerová byla světlem mezi světly. Byla jedním z těch vzácných lidí, kteří svým průchodem touto zemí zanechávají pozitivní stopu a hluboce se dotýkají srdcí lidí.
 
Byla také skvělým vzorem a inspirací, protože ve svém životě dokázala spojit hluboké duchovní hledání s aktivním společenským a politickým závazkem – tedy překonala roztříštěnost, kterou bohužel, mnozí trpíme.
 
Jsme hluboce dojatí a vděční Táně za vše, čím byla a co udělala, a určitě nám zde bude chybět její úsměv, její humor, komentáře, její síla. Cítíme ale také hlubokou jistotu, že vše, co udělala, pokračuje dál a nic už to nedokáže zastavit.
 
Cítíme, že Táňa žije v nás. Díky Táňo!

Gerardo Femina
Svět bez válek a násílí
Authentic Nike SneakersShop: Nike
Táňa FischerováTáňa Fischerová a Pia Figueroa na prezentaci knihy: Silo, Mistr naší doby. (2013)
Zobrazit fotogalerii v detailu článku: 1

Komentáře