Vydáno: Neděle 22. 3. 2015

Kategorie: Názory a komentáře

Tags: usa armáda okupace Ukrajina rusko

Facka českému národu

Po našem území projedou stovky amerických vojáků ve stovce obrněných transportérů. Česká vláda se snaží tuto zprávu podávat v tichosti a bez alarmujícího tónu. Ve skutečnosti je ale tato situace velmi vážná a nebezpečná, protože se nejedná jen o technický převoz nějaké techniky, ale jde o indikátor toho, že se probíhající konflikt na Ukrajině rozšiřuje a USA se rozhodly vyslat jasný signál své moci a síly: "tady v Evropě, v České republice velíme my."
Většina lidí cítí, že to není vůbec nic dobrého, cítí velmi oprávněně strach, že zrychlující se události by se mohly vyvinout až do války, ale ještě nedokáží vyjádřit tento alarm, který se rozeznívá uvnitř. Určitě velice důležitou roli sehrávají jednostranné a povrchní informace, kterými jsme bombardováni. Jak by to ale také mohlo být jinak, když hlavní sdělovací prostředky jsou v rukou amerických společností? TV Nova, která je jedním z nejsledovanějších sdělovacích prostředků vůbec, je spoluvlastněná stejnou ekonomickou skupinou jako CNN! Jak bychom v této situaci mohli dostat alespoň minimálně objektivní informace? Člověk, který cítí, že přítomnost americké armády na našem území není nic dobrého, se uprostřed toho mediálního bombardování neodváží vyjádřit své pocity a myšlenky ani sám před sebou, protože hned začne mít pochybnosti, že se asi plete on a vzdá se. Funguje to tak, protože tahle kampaň je postavená na velmi jednoduchém principu: jestli si myslíš, že není správné, aby americká armáda projížděla Českou republikou, tak to 
znamená, že jsi bolševik a jsi na straně Ruska! Tak vážnému obvinění a vydírání bohužel mnozí podléhají... 
Ale proč není možné spolupracovat s různými stranami (v Evropě, s USA, Latinskou Amerikou, Ruskem, Čínou...) a zároveň odmítat přítomnost všech cizích vojsk?
Manipulace informací navíc funguje tak, že vytváří představu, že většina lidí souhlasí s průjezdem amerických vojsk, takže kdo to vidí jinak, se cítí být menšinou. Ale ve skutečnosti je to naopak. Stejně jako v období protestů proti umístění amerického vojenského radaru, kdy 73% lidí bylo proti. Nakonec musely USA od svého plánu ustoupit a poprvé ve své historii to museli vzdát.
Ve skutečnosti by dobrým východiskem pro ukrajinskou krizi bylo uzavřít vzájemné dohody o spolupráci a vytvořit euroasijský region, kde Evropa a Rusko vzájemně spolupracuje na růstu pro celý region.... ale možná právě tahle možnost se někomu nelíbí? Nezapomínejme na to, že velké zbrojařské koncerny, které ovlivňují rozhodování vlád, potřebují války - jen používáním zbraní se mohou vyrábět další zbraně - podle jejich logiky pouze po destrukci přichází rekonstrukce. A tak Ukrajina kupuje zbraně od američanů a směřuje do ekonomické krize obrovských rozměrů. Pak nastoupí MMF, poskytne půjčky... a všechno skončí hůř než v Řecku.
To, co říkáme my humanisti je, že situace je velice vážná a je nezbytné něco naléhavě udělat. Násilí tohoto společenského a ekonomického systému už vstoupilo do našich životů, do našich domovů a už není možné dělat, že se nás to netýká. Jsme událostmi donuceni vyjít z našich soukromých životů a otevřít se reálnému světu - všemu tomu, co ovlivňuje naše životy a budoucnost naši i našich dětí.
Každopádně se nejedná o přesvědčování těch, kteří to vidí jinak, kteří trochu dětinským způsobem vnímají svět černobíle nebo věří, že nás američané zachraňují od zlého komunistického medvěda. Tito pánové mají právo věřit tomu, čemu chtějí a jestli chtějí ještě věřit na ježíška, pak kdo jsme my, abychom se snažili měnit jejich přesvědčení? 
Hlavní téma je jiné: my, kteří víme, že tento průjezd amerického vojenského konvoje je demonstrací síly a moci, ponížením našeho národa, my, kteří víme, že naše současná vláda drobných obchodníků není schopna sledovat, co se děje na mezinárodní úrovni, začneme vyjadřovat naše myšlenky a pocity beze strachu a bez cenzury.
Jen velkým nenásilným bojem můžeme dát ještě budoucnosti tvář míru a naděje.
Kdy, když ne teď ?  Kdo, když ne my ? 
 
Gerardo Femina
#tanksnothanks


 
 

 

Best Nike SneakersNike Air Force 1 Shadow News, Colorways, Releases , Gov
Zobrazit fotogalerii v detailu článku: 0

Komentáře