Vydáno: Čtvrtek 2. 7. 2015

Kategorie: Zprávy

Tags: Referendum trojka řecko oxi

Všichni jsme Řecko. Nedělní referendum v Řecku - za demokracii a proti bankám.

Význam nedělního referenda v Řecku nespočívá ve volbě mezi setrváním o odchodem z Evropy a z Eura, jak to mnozí dnes chtějí interpretovat. Skutečná volba je mezi demokracií a svobodou na jedné straně a diktaturou bank na straně druhé. Mezi hodnotou člověka a hodnotou peněz a finančního kapitálu.

Tsipras prohlásil, že rozhodnutí vlády nechat suverénní lid se vyjádřit, neznamená se rozejít s Evropou, ale znamená to rozejít se s určitými politickými praktikami, za které by se Evropa měla stydět. “Jsem naplněn důvěrou, že řecký lid dostojí své historii a řekne ne ultimátu. Pošleme celé Evropě jasnou zprávu o demokracii a důstojnosti.”

V mnohých evropských zemích se uskuteční manifestace na podporu řeckých lidí a proti Trojce1.
Španělská politická strana Podemos prohlásila: “Mezinárodní věřitelé, zastřešeni MMF, nepřijali řeckou hypotézu o splacení dluhu díky zvýšení daní na velké řecké bohatství, jak navrhovala vláda Syrizy. MMF a jeho členové požadují, aby a  řecká vláda splatila dluhy zvýšením DPH na základní potraviny a snížením důchodů. Trojka požaduje splátku, ale vynucuje si, aby se tak stalo s penězi těch nejchudších řeckých rodin, místo restrukturalizace dluhu a naplánování investic do rozběhu ekonomie. Chtějí, aby se dále snižovaly platy a zvyšovala se cena elektřiny pro rodiny. Ve snaze dokázat Řecku, že neexistuje jiná alternativa než tvrdá úsporná opatření, vnucují věřitelé Řecku stejná opatření, která zemi dovedla do této katastrofy. Jestliže se chce zabránit udušení, pak je škrcení řecké ekonomiky právě to, čemu je třeba se vyvarovat.”

V manifestu “Všichni jsme Řecko” k demonstracím, které se organizují ve Španělsku, se píše:
OXI znamená NE.
Ne predátorskému instinktu Trojky.
Ne zabavování svobody.
Ne podrobování lidí a národů z důvodů ekonomického násilí.
Ne sebevraždám a opuštěnosti.
Ne chudobě mnohých.
Ne impériu krutosti.
OXI dnes znamená boj proti nespravedlnosti, risk a odhodlání.

1-Trojka je termín, který se používá k pojmenování třech klíčových orgánů, které vlastní řecký dluh. Tyto subjekty mají největší zájem na tom, aby řecká vláda dodržovala mezinárodní dohody a plnila svoje závazky.Trojku tvoří Mezinárodní měnový fond (MMF), který vlastní přibližně 10% řeckého dluhu. Potom je to Evropská centrální banka (ECB) vlastnící 8% dluhu. A Evropská unie (EU), z které členské země eurozóny vlastní 62% z celkového dluhu.

Best jordan SneakersPatike
Zobrazit fotogalerii v detailu článku: 0

Komentáře