Michael Douglas: Svět by měl naslouchat laureátům Nobelovy ceny za mír

Dvakrát oceněný Akademií za nejlepší herecký výkon a nejlepší film, Michael Douglas, je poslem míru OSN v oblasti odzbrojení a zrušení jaderných zbraní.

Absolvoval jsem cvičení civilní obrany pro případ jaderného konfliktu. Bylo mi řečeno, že kdybych viděl jasné světlo, mám se schovat pod svůj dřevěný stůl. Když jsem navštívil svého otce v Hollywoodu, měl ve svém domě bombový kryt. Dříve to byla součást našeho uvědomění.

Dnes vlastní devět zemí dohromady 15000 jaderných zbraní. Každá z nich je mnohem silnější než ta jedna, která zničila Hirošimu. Někteří představitelé přísahají, že tyto zbraně nikdy nepoužijí; zatímco někteří vyhrožují, že je použijí již zítra. Nikdo z nich však není neomylný a může udělat chybu, která by mohla zničit svět takový, jaký ho známe.

Již dlouhou dobu cítím, že jsme o tomto nebezpečí zatím dostatečně nediskutovali. A můžeme nyní. Ať je to Kim Jong Un v Serverní Koreji nebo Donald Trump v Bílém domě, ztěží uběhne týden, abychom nečetli o možnosti jaderné války.

Takže jsem byl příjemně překvapen rozhodnutím o udělení Nobelovy ceny za mír za letošní rok Kampani za zrušení jaderných zbraní, neboli ICANu. Nobelův výbor uvedl, že udělil cenu skupině „za svou práci, aby tak upozornil na katastrofické humanitární důsledky použití jaderných zbraní a za jejich průlomové snahy o dosažení zákazu takovýchto zbraní, zakotvený ve smlouvě.“

Znám představitelku této mírové sítě, Beatrice Fihnovou. Potkali jsme se minulý rok v Ženevě, kde jsem mluvil s úředníky OSN a skupinami občanské společnosti o bližší spolupráci na této záležitosti. Ona a její kolegové jsou snílci v tom nejlepším slova smyslu. Snili o dohodě, která by zakázala jaderné zbraně, a to způsobem, jakým jsme zakázali chemické a biologické zbraně.

Když jsme spolu minulý rok hovořili, podpořil jsem jejich sen, ale měl jsem pochybnosti o jejich plánu. Ovšem ukázalo se, že mají pravdu. Stálo to roky práce, ale pomohli přesvědčit přes 120 zemí ke shromáždění na půdě OSN a schválení smlouvy o zákazu jaderných zbraní toto léto. Je to teprve první krok; žádná ze zemí vlastnící jaderné zbraně nesouhlasila s tímto zákazem. Není tedy jasné, jak je k připojení k dohodě přesvědčíme, nebo jak přesně bude tento zákaz fungovat.

Nicméně, tato vize je správná. Jediný způsob, jak snížit globální jaderné nebezpečí spočívá ve snížení počtu jaderných zbraní. Tyto zbraně nejsou naší nejlepší ochranou, jsou naší největší hrozbou.

A zhoršuje se to. Jak Nobelův výbor uvedl, žijeme ve světě, kde je riziko použití jaderných zbraní větší, než tomu bylo dříve po dlouhou dobu. Zdá se, že spojenci prezidenta Trumpa souhlasí; jeden senátor tento týden varoval, že jeho politika by mohla zemi přivést na cestu třetí světové války.

Prezident sám od sebe a bez jakékoli kontroly jakéhokoli z jeho vrchních bezpečnostních poradců, může spustit jaderné zbraně během čtyř minut od příkazu. Nikdo ho nemůže zastavit, a jakmile jednou zbraň spustí, rakety nemohou být odvolány. Navíc plánuje utratit více než bilion dolarů na nové jaderné zbraně.

Jsme šťastni, že máme novou generaci, která se chopila tohoto boje. ICAN je jednou ze spousty skupin, na kterou jsem hrdý, že s ní mohu spolupracovat na této velké křížové výpravě jako jsou Ploughshares Fund, Global Zero a the Nuclear Threat Initiative. Jak řekl můj kolega John Lennon, „možná si myslíte, že jsme snílci, ale nejsme jediní. Doufáme, že se k nám jednoho dne připojíte.“

Michael Douglas

10. října 2017

TIME - IDEAS

Best Sneakers『アディダス』に分類された記事一覧
Zobrazit fotogalerii v detailu článku: 1

Komentáře