Marshallovy ostrovy žalují devět jaderných mocností

Převzato z: Britské listy

Marshallovy ostrovy v Tichém oceánu žalují devět jaderných mocností u mezinárodního soudu v Haagu. Obviňují je, že porušily svou právní povinnost odzbrojit.

Republika Marshallových ostrovů obviňuje státy, vlastnící jaderné zbraně z "flagrantního porušování lidské spravedlnosti" v důsledku škod, které utrpěla následkem jaderných zkoušek, provedených v oblasti.

Na Marshallových ostrovech, včetně atolů Bikini a Enewetak bylo provedeno v letech 1946-1958 šedesát sedm jaderných zkoušek. Obyvatelé Marshallových ostrovů od té doby trpí vážnými zdravotními a ekologickými potížemi.

Marshallovy ostrovy žalují Spojené státy, Rusko, Čínu, Francii a Velkou Británii, dále Indii, Pákistán, Severni Koreu a Izrael, že nedodržují dohodu z roku 1968 o nešíření jaderných zbraní. Dohoda, která vešla v platnost r. 1970, měla zajistit, že nejaderné státy nebudou usilovat o získání jaderných zbraní a jaderné státy se jich vzdají.

Marshallovy ostrovy poukazují na to, že navzdory dohodě stále existuje více než 17000 jaderných hlavic, z nichž 16 000 vlastní Rusko a Spojené státy.

Marshallovy ostrovy dále poukazují na to, že jaderné státy nyní své jaderné arzenály modernizují, což je jasným porušením dohody platné od r. 1970.

Podrobnější informace zde.

bridge mediaSneakers Nike Shoes
Bikini Atoll, Marshall Islands, where a 15-megaton device equivalent to a thousand Hiroshima blasts, detonated in 1954. Photograph: US Air Force - digital version
Zobrazit fotogalerii v detailu článku: 1

Komentáře