Mírový piknik ve Stromovce odstartoval českou kampaň za zákaz jaderných zbraní

V sobotu 2. června uspořádala organizace Svět bez válek a násilí mírový piknik při příležitosti Dne za jaderné odzbrojení.  Nuclear Aboliton Day, tedy Den za jaderné odzbrojení, vyhlašuje každoročně Mezinárodní kampaň za zákaz jaderných zbraní (ICAN). Jejím cílem je vznik úmluvy o zákazu jaderných zbraní – mezinárodní smlouvy, která by jaderné zbraně postavila mimo zákon a poskytla mechanismy k odstranění těch stávajících.

Kampaň, do níž jsou zapojeny organizace z více než 60 zemí, upozorňuje na katastrofické humanitární následky, které by případné použití jaderných zbraní způsobilo, a usiluje o to, aby byly tyto zbraně zakázány stejně, jako se to již podařilo u zbraní chemických, biologických či nášlapných min. „Vznik úmluvy o zákazu jaderných zbraní již podporují tři čtvrtiny zemí na světě a naším cílem je dosáhnout toho, aby tento návrh podpořila i Česká republika,“ uvedla mluvčí Světa bez válek a násilí Jana Jedličková.

Kolemjdoucí, většinou rodiny s dětmi, se u stánku v pražské Stromovce dozvěděli základní informace o jaderných zbraních, které si potom mohli ověřit v krátkém kvízu. Pro děti byla připravena aktivita v rámci projektu Bombs no more – kreslení na papír s předtištěným obrazcem ve tvaru bomby, jehož cílem je změnit obrázek v něco pozitivního. Dětská fantazie je nekonečná, takže zde během odpoledne vzniklo několik zvířátek, váz s květinami, princezen a dalších originálních obrázků, které ozdobily stánek a budou vyvěšeny také na webu. Další aktivitou, která zaujala děti i dospělé, byla možnost naučit se skládat papírové origami ve tvaru ptáka jeřába, který je jedním ze symbolů protijaderného hnutí. U stánku nechyběla ani mezinárodní petice na podporu smlouvy o zákazu jaderných zbraní.

Reakce kolemjdoucích byly velice pozitivní. Lidé si uvědomují rizika, které existence jaderných braní přináší, a návrh na jejich zákaz podporují. Doufáme, že se brzy podaří dosáhnout toho, aby se názor veřejnosti odrazil i v české zahraniční politice,“ uvedla další z organizátorek akce, předsedkyně Světa bez válek a násilí Táňa Bednářová.

Organizace Svět bez válek a násilí plánuje podobné akce opakovat a připravuje také tematické programy pro školy.

Další materiály:

spy offers40代 髪型 メンズ 特集 , メンズファッションメディア Iicf
Zobrazit fotogalerii v detailu článku: 1

Komentáře