V noci na neděli 22.června bombardovaly americké bombardéry B2 Irán a na tři jaderná zařízení ve Fordow, Natanzu a ve starověkém městě Isfahánu na ně shodily obrovské bomby GBU-57, které jediné mohly zničit podzemní zařízení ve Fordow vybudované hluboko pod horou. Izrael takové zbraně nevlastní.
Je třeba otevřeně a hlasitě říci, že tímto útokem USA porušily mezinárodní právo, Chartu OSN i Smlouvu o nešíření jaderných zbraní, jejímž jsou signatářem. A Trump tím porušil svůj mnohokrát opakovaný slib, že nezatáhne Ameriku do války.
Trumpovi okamžitě poděkoval izraelský premiér Bibi Netanhaju, který ho k tomuto činu dlouhodobě tlačil. Bombardéry letěly z americké základny v Missouri 37 hodin a tak je jasné, že ve chvíli, kdy prezident Trump ujišťoval svět, že má ještě 14 dní na toto fatální rozhodnutí, tak jen klamal.
Izrael svým zahájením války, kterým rovněž porušil mezinárodní právo, odůvodňoval tím, že Izraeli hrozí velké bezpečnostní riziko, neboť Irán je schopen v rozmezí týdnů vyrobit jadernou zbraň, s níž chce „vymazat židovský stát z mapy světa“. Tohle ovšem Bibi opakuje od roku 1992, kdy tvrdil, že Irán získá jadrnou zbraň za pár let, pak jen měsíců a v roce 2012 mluvil jen o týdnech.Tohle tvrzení po něm nyní poslušně opakovalo i několik evropských politiků, včetně českého ministra zahraničí Lipavského. Bohužel k tomu neexistuje žádný důkaz. I předseda Mezinárodní agentury pro jadernou energii (MAAE) Rafael Grossi zdůraznil, že MAAE nenašlo žádný důkaz, že by Irán skutečně vyvíjel jadernou zbraň, i když se mu podařilo obohatit uran na 60%. K jaderné zbrani je zapotřebí až 90%. Irán opakovaně zdůrazňoval, že uran obohacuje pro civilní a vědecké účely. A samozřejmě jaderné palivo potřebuje pro své elektrárny, neboť je nemínil dovážet třeba od amerického Westinghousu.A je nutné nezapomenout, že už v říjnu 2003 vydal nejvyšší duchovní Chamenei tzv.fatvu proti použití jaderných zbraní, což v Iránu představuje obrovskou náboženskou i právní překážku.
V neděli 22.června v v televizní debatě u pana Moravce český ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák lhal, že Irán nespolupracoval s MAAE. Naopak Irán s touto agenturou spolupracoval řadu let, a proto od ní máme dost přesné informace o jeho jaderném programu. Jen po izraelském bombardování svých zařízení odmítl Irán umožnit MAAE provést inspekci a vyhodnotit rozsah poškození, což Izrael potřeboval vědět.
Lze tedy konstatovat, že izraelská i americká armáda společně provedly nevyprovokovaný útok na suverénní stát. Dva státy, které vlastní jaderné zbraně napadly stát, které je nemá. Je s podivem, že se USA nepoučily ze své invaze do Iráku v březnu 2003, kterou zdůvodnily přesvědčením, že Saddám Husejn tehdy vlastnil zbraně hromadného ničení a tedy představoval hrozbu pro svět. I Bibi tenkrát lhal americkému Kongresu, že Irák ty zbraně vyvíjí. Žádné takové zbraně se nikdy nenašly, což mohlo být všem jasné i ze zpráv OSN inspektorů pod vedením švédského odborníka Hanse Blixe už na jaře 2003.
I šéfka amerických tajných služeb Tulsi Gabbardová varovala prezidenta Trump nedávno, že podle její agentury Irán nevyvíjí vojenskou jadernou zbraň. Trump ovšem v jednání s íránskými představiteli požadoval, aby Irán zrušil veškerý svůj jaderný program, tedy nejen potenciálně vojenský, ale i celý civilní, což Irán odmítl. Tento postoj de facto ukončil snahu najít diplomatické řešení. A to navzdory faktu, že to v jednu chvíli vypadalo, že se Trumpovi podaří vyjednat jakousi obnovu jaderné dohody z roku 2015, známé jako JCPOA, kterou úspěšně vyjednal prezident Obama, a díky níž se Irán zaručil, že zruší obohacování uranu za vojenským účelem výměnou za zrušení většiny sankcí proti sobě. Tuto dohodu zcela jednostranně vypověděl Donald Trump v roce 2018 (během svého prvního prezidentství), čímž umožnil Iránu obnovit obohacování svého uranu. Paradoxně tím dosáhl opaku toho, oč usiloval. Jeho nástupce John Biden se pokusil tuto chybu napravit, ale vyjednával neúspěšně několik let s novým a velmi konzervativním vedením Iránu
Je ironické, že nyní USA rozbombardovaly Irán v době, kdy byl prezidentem zvolen znovu poměrně reformistický prezident Masoud Pezeshkian. Samozřejmě uznávám, že největší moc v zemi si zachoval i nadále nejvyšší duchovní ajatolláh Chamenei. A íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí neustále opakoval, že Irán je ochoten vyjednávat v naději, že se podaří vyjednat nějakou obdobu JCPOA, které v roce 2015 pomáhal na svět především s tehdejším ministrem zahraničí Mohamadem Zarifem, absolventem Harvardu, který měl vůči USA velký respekt.
Nyní Trump prohlašuje, že po zničení celé íránské jaderné infrastruktury by se Iránci měli vrátit k jednacímu stolu a přijmout jeho mírové podmínky. Pokud tak neučiní, tak Trump slibuje ještě větší a tvrdší útoky a zničení země. Možná, že Irán tomuto vydírání podlehne a podepíše, co se mu předloží. Obava ze zničení jeho ekonomiky a zabití mnoha civilistů musí být obrovská. Na druhé straně jsou Iránci hrdí potomci více než tisícileté Perské říše a je jich téměř 100 miliónů. A ministr Arakčí již prohlásil, že si Irán vyhrazuje všechny možnosti obrany vlastní suverenity a zájmů na základě Charty OSN. Těch vojenských má nyní íránský stát na významnou odvetu jistě pramálo, ale dovedu si představit situaci, kdy někteří politici pod tlakem jednají o kapitulaci a jiní občané se mstí nějakými teroristickými útoky, například proti americkým základnám v regionu, kterých je hodně.
Již mnoho let nebylo v tomto regionu tak vysoké a nebezpečné napětí jaké tam převládá dnes. Generální tajemník OSN António Guterres americký útok na íránské jaderné provozy označil za nebezpečnou eskalaci v regionu a za přímou hrozbu mezinárodní bezpečnosti a míru. Narůstá podle něho riziko, že se konflikt může vymknout kontrole.
Izraeli evidentně nešlo jen o íránský jaderný program, ale spíše o změnu současného teokratického režimu. Znám řadu Iránců, kteří by si upřímně přáli pád režimu, který lidem vnucuje jeho náboženská pravidla a do vězení zavírá například ženy, které nemají zcela zahalené vlasy, ale současně si nepřejí, aby takový pád přivodily cizí armády. Naopak je pravděpodobné, že izraelsko-americké bombardování semkne Iránce na podporu napadené vlasti. Lze si to přečíst i v učebnicích psychologie.
Kritizujeme Rusko za porušení mezinárodního práva, ale na spojence máme dvojí metr? Pokud nechceme zpochybnit legitimitu práva, tak usíme říct rozhodné NE jak válce proti Iránu, tak genocidě v Gaze.
Jan Kavan
Foto: Jwh at Wikipedia Luxembourg, CC BY-SA 3.0 lu, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=37188336