Kampaň proti radaru

2006 - 2009 | Kampaň proti umístění americké vojenské základny v Brdech a za vyhlášení referenda k této otázce. Humanistické hnutí stálo u vzniku iniciativy Ne základnám a poté spustilo vlastní kampaň, která vešla ve známost jako tzv. Hnutí Nenásilí.

V rámci boje proti radaru zorganizovali humanisté velkou řadu nejrůznejších aktivit - mnoho demonstrací a happeningů, konference a setkání, protestní hladovku a následnou řetězovou hladovku, petice a mnoho dalších nenásilných akcí nejen v ČR, ale i za hranicemi.

Rozpoutali mnoho aktivit, které inspirovaly a daly impuls tisícům lidí, řadě organizací, osobnostem a politikům po celém světě, aby vystoupili z pasivity a začali se aktivně zajímat o toto dění a podílet se na tomto úsilí za skutečnou demokracii, odzbrojení a nenásilí. To vše jistě změnilo mnoho událostí a ovlivnilo dění u nás i za hranicemi a přispělo k tomu, že dnes je téma radaru "u ledu".

Archiv stránek Nenásilí.cz najdete na: nenasili.svetbezvalek.cz

Malé ohlédnutí za některými událostmi

červenec 2006 - Humanisté společně s dalšími dvěma organizacemi zakládají Iniciativu Ne základnám a Jan Tamáš, předseda Humanistické strany se stává jedním z mluvčích iniciativy. Současně se rozjíždí petice za referendum.

srpen 2006 - K iniciativě se připojuje mnoho významných osobností a řada různých organizací. Probíhá první happening před ČT upozorňující na neobjektivní informování. Následuje protestní "Raketový pochod" Prahou a demonstrace.

září 2006 - Proběhla akce s názvem "Světlem proti tmě". Lidé na Karlově mostě zapálili své louče a svíčky na znamení protestu proti základnám, nesmyslnému zbrojení a násilí a na vzpomínku obětem terorismu a válek. Na na Staroměstské radnici v Praze byl rozvinut obří transparent.

listopad 2006 - Debata o raketových základnách na půdě Filosofické fakulty UK. V panelové diskusi vystoupili zastánci i odpůrci vojenské základny - např. filosof Erazim Kohák nebo tiskový mluvčí Ministerstva obrany ČR Andrej Čírtek.

leden 2007 - Ivona Novomestská, místopředsedkyně Humanistické strany se stává dalším mluvčím iniciativy Ne základnám. Byla zorganizována demonstrace na Václavském nám. s pochodem k Úřadu vlády, na které se sešlo téměř tři tisíce lidí.

únor 2007 -  Demonstrace v v Jincích na Příbramsku, na které se sešly stovky lidí a vystoupilo i několik starostů z Brd. Další demonstrace se uskutečnila před Úřadem Vlády, kam přišlo protestovat přes tisíc lidí. Jan Tamáš vystoupil na demostraci proti rozšiřování vojenské základny Spojených států v italské Vicenze, kde se sešlo kolem 100 000 lidí. V Městské knihovně v Praze se uskutečnila konference K Evropě míru, která odstartovala mezinárodní kampaň za Evropu bez jaderných zbraní (Europe for peace). Na konferenci vystoupili: prof. Jan Keller, prof. Erazim Kohák, Jan Tamáš, Giorgio Schultze - mluvčí evropských humanistů a další hosté.

březen 2007 - Proběhla debata v Brně a demonstrace v Ostravě a happening v Praze.

květen 2007 - Na celostátní demonstraci v Praze na Václavském nám. se sešlo přes 4000 lidí z celé republiky, aby společně vyjádřili svůj nesouhlas s výstavbou americké základny na území ČR.

červen 2007 -  Kolem 2000 lidí se sešlo, při příležitosti návštěvy Bushe ČR, na demonstraci na Hradčanském nám. v Praze, aby vyjádřili nesouhlas s politikou Bushovy administrativy a jejich záměru umístit v Česku radar.

srpen 2007 - Vzpomínková akce s názvem "Praha-Brdy-Hirošima-Spolu proti jadernému zbrojení". Lidé posílali na hladiny řek v sedmi českých městech svíčky k uctění památky obětem jaderných útoků na města Hirošima a Nagasaki. Současně tak vyjádřili svou žádost za jaderné odzbrojení a nesouhlas s výstavbou americké vojenské základny v ČR. K vzpomínkovým akcím se připojili také humanisté v dalších zemích.
Dále se uskutečnil v Brně pochod za referendum a protestní pochod v Brdech.

září 2007 - Na hradě Točník se konal hudební festival proti základnám, na kterém vystoupila řada hudebních skupin. Další akcí byla veřejná debata ve Strašicích, kde vystoupil Jan Tamáš a Jan Neoral, starosta Trokavce.
Dále se uskutečnila mezinárodní konference v Brdech proti jaderném zbrojení a novým vojenským základnám. Konferenci podpořil Akiba, starosta Hirošimy, Livingstone, primátor Londýna a desítky dalších starostů a organizací.
Na týdenní cestu vyjel putovní autobus "Nezákladňák". Během své cesty objel celou ČR a zastavil ve 30 městech.

listopad 2007 - Na Václavském nám. 17.listopadu proběhla demonstrace za skutečnou demokracii a referendum.

prosinec 2007 - Byla zahájena kampaň "Peněženkami proti radaru – neplaťme další zbrojení a války", která měla za cíl vyvinou tlak na vládu USA prostřednictvím vybraných amerických společností - bojkotem některých jejich výrobků. Kampaň byla odstartována happeningem, kdy při příjezdu do Strakovy akademie nadělovali Santa Klausové členům vlády ra-dárky s tím, že radar v České republice většina obyvatel nechce a prosazuje ho proti vůli obyvatel pouze vláda.

leden 2008 - Byly zveřejněny výsledky ankety k radaru mezi poslanci a senátory.

únor 2008 -  Před začátkem zasedání vlády se uskutečnil happening, na kterém ministři dostali po prvním roce působení vysvědčení. Happening poukázal na skutečnost, že vláda nejedná demokraticky, když prosazuje radar proti vůli názoru 70 procent občanů.

březen 2008 - Byla spuštěna mezinárodní internetová petice proti radaru (nechciradar.cz), kterou za několik měsíců podepsalo téměř 150 000 lidí. V Praze se uskutečnil protestní alegorický pochod v rámci mezinárodního dne akcí proti okupaci Iráku. Jan Tamáš absolvuje cestu do USA, kde vystoupil na mnoha konferencích a setkaních. Setkal se s prof. Noamem Chomskym, několika kongresmany a představiteli několika mírových organizací.

duben 2008 - Jan Tamáš podniká další cestu do USA. Během této cesty se mimo jiné setkal s kongresmanem a jedním z demokratických kandidátů na post prezidenta USA Dennisem Kucinichem. Tamáš vystoupil na mezinárodní konferenci Globální sítě proti zbraním a jaderné síle ve vesmíru a na řadě přednášek převážně na východním pobřeží USA.
V Praze se uskutečnil happening "Neviditelní", který poukázal na to, že názor 70 % občanů, nesouhasících s umístěním americké radarové základny v ČR, není v médiích dostatečně zastoupen.
Další akcí byly celodenní protestní chůze před Poslaneckou sněmovnou v Praze s názvem "Parlament nás neobejde, obejdeme parlament".

květen 2008 - Demonstrace a pochod Prahou s názvem "Tuhle smlouvu neberem". Na Staroměstském nam. se uskutečnil happening, na kterém humanisté složili živý nápis z deštníků: nechci radar.

Jan Tamáš a Jan Bednář 13.5. začali držet časově neomezenou protestní hladovku proti radaru více zde »

červen 2008 - Řada významných osobností, politiků a organizací z ČR i z celého světa vyjádřili podporu Janu Tamášovi a Janu Bednářovi v jejich protestní hladovce. V Evropě a dalších zemích ve světě se zvedla vlna aktivit proti projektu USA "Hvězdné války", v rámci něhož je i plán umístit radar v Brdech. Po 21 dnech je hladovka přerušna a přebírají ji umělci, akademici, odboráři, politici, sportovci ve formě řetězové hladovky více zde »

červenec 2008 - Na Václavském nám. v Praze se sešly čtyři tisícovky lidí, aby demonstrovaly proti podpisu smlouvy o radaru. Poté se průvod protestujících vydal k Hrzánskému paláci, kde měla Condoleezza slavnostní večeři s Topolánkem. více zde »
17. července se v budově Poslanecké sněmovny konala 3. mezinárodní konference kampaně Evropa pro mír "Hvězdné války: mýtus nebo realita?" s podtitulem "Národní protiraketová obrana USA z perspektivy dlouhodobé evropské bezpečnosti." Konference se mimo jiných zúčastnila místopředsedkyně Evropského parlamentu Luisa Morgantini. více zde »

srpen 2008 - Stovky lidí vytvořili lidský řetěz, který symbolicky spojil Palachovo náměstí a poslaneckou sněmovnu.  více zde »

říjen 2008 - Kampaň k senátním a krajským volbám: "Pojďme k volbám a volme proti radaru - Volby 17. a 18. října budou referendem o radaru." video a více zde »

listopad 2008 -  Na pozvání mluvčího hnutí Nenásilí Jana Tamáše přijel dlouholetý novinář, dokumentarista, odborník na mezinárodní vztahy a nezávislý europoslanec Giulietto Chiesa. V rámci jeho návštěvy proběhlo setkání se starosty z Brd a 4. mezinárodní konference kampaně Evropa pro mír a hnutí Nenásilí v budově Poslanecké sněmovny: Národní raketová obrana USA – obrana nebo útok? Role EU v zajišťování míru a bezpečí ve světě. Na konferenci vystopil Giulietto Chiesa, Jan Tamáš a zazněl video-příspěvek profesora Noama Chomského. více zde »
Starostové a hnutí Nenásilí píšou dopis Obamovi více zde »

prosinec 2008 -  Happening "Zubatá děkuje vládě za radar: O práci se už nebojím". více zde »
V Praze a v Brně se konal happening "Neviditelní", jehož účastníci jím tak chtěli poukázat na nedostatečnou a nevyváženou diskuzi na téma umístění vojenské základny USA v ČR v českých médiích. video a více zde »

únor 2009 - Na cestu do Bruselu se vydaly tři autobusy se 130 lidmi. Hnutí Nenásilí a desítky starostů z Ligy starostů proti radaru vyrazili za podpory 130 českých starostů a 13-ti českých hejtmanů na jednodenní cestu do Bruselu, kde spolu se zástupci hnutí Nenásilí, kampaně Evropa pro mír a dalších evropských organizací protestovali proti umístění vojenské základny USA v ČR. Byli také přijati zástupci belgického senátu, členy evropského parlamentu a také místopředsedkyní EP Luisou Morgantini. Odpoledne vystoupili v Evropském parlamentu na veřejném slyšení na téma rozmístění prvků systému Národní raketové obrany USA ve Střední Evropě. Současně ve stejný den proběhly protestní akce v desítkách měst ve světě. více zde »
Dále proběhl v Praze Happening Freeze proti radaru. video a více zde »

březen 2009 -  Hnutí Nenásilí iniciuje dopis: 130 českých a evropských osobností, politiků a organizací píše Obamovi: ne radaru = ano odzbrojení. více zde »

duben 2009 -  Několik happeningů a demonstrací se uskutečnilo během návštěvy prezidenta USA Baracka Obamy v České republice. Humanisté z hnutí Nenásilí uspořádali několik protestů proti plánovanému zřízení vojenské základny USA systému „Hvězdných válek“ v blízkosti Prahy. video a více zde »

 

Nike footwearAir Jordan